úterý 18. května 2021 Nataša

Hřib chce přejmenovat mobilní aplikaci lítačka, kartu zatím ne

Vedení Prahy plánuje průzkum na přejmenování mobilní aplikace PID lítačka, na kterou je možné nahrát kupony s předplatným jízdného. Na svém facebookuto oznámil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Plastové kartě podle serveru iDnes.cz v dohledné době název zůstane.

Karty lítačka začalo město vydávat v roce 2016, nahradila do té doby platnou opencard. Do mobilních telefonů si mohou cestující převést své kupony od začátku loňského prosince. Lidé mohou mít kupony kromě aplikace a plastové karty také na platební kartě, In Kartě Českých drah nebo si mohou zakoupit papírový roční kupon.

Pojmenování lítačka zvolilo předchozí vedení Prahy v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Rozhodlo se tak na základě výsledků průzkumu, kde se pro takové pojmenování vyslovilo téměř 53 procent lidí.

Výběr slova lítačka kritizovalo mnoho Pražanů i jazykovědci. Například Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR už dříve řekla, že výraz je regionální, který rodilí Pražané nepoužívají. Zvolit pro předplatní jízdenku hovorové až expresivní slovo nepovažuje za šťastné.

Autoři | Foto facebook.com

Štítky ČR, správa, MHD, zajímavosti, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.