Pražští radní dnes vybrali stavební firmu, která provede rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. Stavební práce v objemu 2,6 miliardy korun provede konsorcium vedené společností Metrostav. Rekonstrukce by měla začít ještě letos a podle předpokladu by měla být hotová do roku 2024.
Práce budou zahrnovat kromě dostavby levého křídla, které zničil v roce 2008 požár, také kompletní rekonstrukci středního a pravého křídla. Půjde o jednu z největších investičních akcí hlavního města za poslední desítky let.
„Jsem rád, že jsme se v náročných přípravách rekonstrukce Průmyslového paláce dostali do finále. Konečně mu vrátíme jeho původní krásu a slávu, kterou mu dlužíme,“ uvedl náměstek pražského primátora pro finance a rozpočet Pavel Vyhnánek (PRAHA SOBĚ).
Podle Vyhnánka se tak shodou okolností stane u příležitosti 130. výročí od výstavby Průmyslového paláce. Ten by se měl do tří let opět zaplnit veletrhy, výstavami a nejrůznějšími akcemi.
Radní si rekonstrukci této stavby určili jako jednu ze svých investičních priorit. Momentálně zbývá pouze dvoutýdenní zákonná lhůta pro podání námitek. Poté bude následovat podpis smlouvy s konsorciem Společnost pro Průmyslový palác Metrostav-DIZ-AVERS-SYNER vedeným společností Metrostav. Jedná se o zavedené firmy, které mají bohaté zkušenosti, například s rekonstrukcí Národního muzea.
Podle vedoucího projektu ze společnosti Metrostav DIZ Jana Kučery mají stavby Průmyslového paláce a Národního muzea mnoho společného. Nejen, že pocházejí ze stejné doby, ale použily se na nich také podobné technologie.
„Průmyslový palác má také ocelové konstrukce, opět počítáme s pasířskými pracemi, využijeme obdobné postupy při renovaci fasád či restaurování dřevěných prvků a malovaných stropů. Bude to velká výzva, a proto jsem rád, že budeme pracovat s velmi podobným týmem a bohatě využijeme zkušenosti načerpané v Národním muzeu,“ doplňuje Kučera.
Rekonstrukce by měla Průmyslovému paláci vrátit lesk a historickou krásu. Budova zároveň získá parametry staveb moderní doby, a to s využitím soudobých technologií. K vytápění budou například využita čerpadla se sedmdesáti hlubinnými vrty a průměrnou hloubkou 140 metrů. Palác bude vybaven moderní vzduchotechnikou a zastiňovací technologií. Pod levým křídlem poté vznikne nový masivní suterén, do kterého se umístí zázemí pro přípravu expozic.
„Dlouhých deset let od zničujícího požáru představitelé města slibovali rekonstrukci Průmyslového paláce a „skutek utek“. Jsem proto rád, že se nám podařilo sliby proměnit v konkrétní činy. Děje se tak i v jiných oblastech, zmiňme třeba stavbu nových tramvajových tratí nebo výstavbu tolik potřebných mostů přes Vltavu. Tři roky práce nyní začínají nést ovoce a z Prahy zase bude město, kde se dobře žije,“ uzavírá Pavel Vyhnánek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.