Ve středu 19. května zatím neznámý pachatel poničil venkovní panely výstavy s názvem Rudé století na pražské Kampě. Ta ukazuje příběhy, které jsou spojené se stoletou historií Komunistické strany Československa. Výstavu připravilo Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století. Výstava, která se nachází v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa, byla zahájena 14. května, končit měla 1. srpna.
„Velmi mě mrzí, že stejně jako při loňské výstavě, připomínající vraždu Milady Horákové, i letos se našli tací, kteří měli potřebu toto dílo zničit. Rozumím tomu, že ne každému se může výstava Rudé století líbit. Chápu i to, když má někdo odlišný pohled na věc. Ale právě respekt k názoru druhých je známkou tolerantní a vyspělé společnosti,“ uvedl k incidentu iniciátor výstavy Jiří Pospíšil, který je předsedou správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových.
Cílem výstavy bylo provést návštěvníky dějinami Komunistické strany Československa, a to prostřednictvím dvanácti oboustranných panelů. Součástí panelů byly také texty, dobové fotografie nebo letáky, které měly připomínat například okolnosti vzniku KSČ, bolševizaci strany v době první republiky či uchopení moci v únoru 1948. Panely připomínaly také nedávnou minulost strany a normalizaci.
Podobně vandalové poničili loňskou výstavu v parku Kampa připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50. let. Výstava, která připomínala život političky Horákové a zinscenovaný proces s ní i dalšími odsouzenými, byla na Kampě slavnostně zahájena 27. června 2020. Milada Horáková byla oběšena 27. června 1950 a byla jedinou ženou, kterou komunistická justice nechala z politických důvodů popravit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.