Pražský hrad investuje do bezpečnosti, za speciální odpadkové koše zaplatí miliony

Autoři | Foto Jakub Horňák

Pražský hrad kupuje do svého areálu nové výbuchu odolné odpadkové koše, za 14 kusů zaplatí 1,7 milionu korun. Koše má do poloviny prosince zajistit od britského výrobce česká firma Nides, která se specializuje na dodávky vojenské techniky. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Podle prezidentské kanceláře je to standardní obměna, žádné aktuální riziko nezaznamenala.

Bezpečnostní opatření areálu Pražského hradu neustále optimalizujeme tak, aby byla návštěva kohokoliv nejen příjemná, ale i bezpečná," sdělil serveru mluvčí prezidentské kanceláře Filip Platoš.

Podle faktury zveřejněné v registru smluv Správa Pražského hradu objednala 14 košů odolných výbuchu - osm po 68 000 Kč a šest prémiových po 121 000 Kč chránících před velkým množstvím výbušnin i střepin. Sloužit podle serveru ale mohou také jako odkladiště pro podezřelé balíky do doby, než na místo dorazí pyrotechnická služba. Server uvedl, že mluvčí na dotaz, zda nové „zodolněné" koše nahradí ty běžné, které by explozi nevydržely, odpověděl, že v areálu Hradu jsou umístěny různé druhy odpadkových košů. Další podrobnosti z bezpečnostních důvodů odmítl říci.

Dodavatele Hrad podle Platoše vybíral na základě kritérií doporučených policejními pyrotechniky či útvarem pro ochranu prezidenta. Firma Nides spolupracovala například s ministerstvem obrany nebo Policejním prezidiem.

Správa Pražského hradu letos na jaře také začala s úpravou vstupů. Stavbaři instalují výsuvné sloupky, které nahradí zábrany proti vjezdu, známé jako ježci. Na instalaci sloupků pak navážou nová kontrolní stanoviště pro policisty. V soutěži na návrh kontrolních stanovišť u Hradu uspěl pražský Atelier HRA. Příští rok by se měl otestovat první prototyp přístřešku, následně mají být vyměněny u všech vstupů. Přístřešky budou podle Správy Pražského hradu chránit před sluncem i deštěm, lze je snadno přemístit, libovolně redukovat nebo rozšiřovat o přídavné moduly.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Pražský hrad, odpadkové koše, bezpečnost, Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.