Počasí dnes8 °C, zítra8 °C
Pondělí 22. dubna 2024  |  Svátek má Evžénie
Bez reklam

V Troji vznikne komunitní bydlení pro lidi s autismem

Lidé s autismem i jinak znevýhodnění budou moci vyžívat nové komunitní bydlení domě v ulici Na Dlážděnce, jehož rekonstrukce právě začala. Měla by trvat přibližně půl roku a přijde na necelých 27 milionů korun.

Poblíž rodiny a přátel

Hlavní město dlouhodobě trpí nedostatkem služeb pro zdravotně znevýhodněné Pražany, které roky vyváželo do ústavů zřízených komunisty v pohraničí, daleko od jejich příbuzných a přátel. Dospělé a bohužel i děti s chováním náročným na péči metropole nechávala léta žít v psychiatrických léčebnách,“ zdůvodnila vznik služby Milena Johnová, pražská radní pro oblast sociální politiky.

V přízemních prostorách domu je v plánu zřízení bytu pro čtyři osoby s těžšími formami autismu tak, aby měl každý svůj pokoj a dostatečné soukromí. Tuto sociální službu, která bude začleněna do sítě sociálních služeb hlavního města, by měla provozovat organizace Ruka pro život. V nadzemních podlažích by mělo vzniknout chráněné a samostatné bydlení lidí se zdravotním znevýhodněním, kteří nepotřebují nepřetržitou péči.

Bezbariérová zahrada

Bytový dům je umístěn v rezidenční části Prahy 8 a patří k němu zahrada, kterou čeká postupná revitalizace tak, aby byla plně bezbariérová.

Budova Na Dlážděnce sloužila v minulosti jako dům sociálních služeb, od roku 2016 byla prázdná a chátrala. Městská část ji chtěla prodat, to se ale podařilo zvrátit. Dům byl v roce 2020 městskou částí předán zpět do správy hlavního města a svěřen příspěvkové organizaci Domov sociálních služeb Vlašská, která zde ve spolupráci s městem připravila projekt celkové rekonstrukce. Práce by měly stát 26,9 milionů korun včetně DPH, hotovo by mohlo být už letos na podzim. Současně s tím začala příprava provozu služeb, které by v nových prostorách měly začít fungovat od začátku roku 2023.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto MHMP

Štítky Troja, autismus, bydlení, rekonstrukce, dům, sociální služby, Milena Johnová, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Troji vznikne komunitní bydlení pro lidi s autismem  |  Praha 8  |  Z kraje  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.