pátek 3. prosince 2021 Svatoslav

FOTO: Praha 8 si připomene atentát na Heydricha. Nad Vychovatelnou vznikne mural

Praha 8 se zapojila do projektu Galerie hlavního města Prahy MuralArtUM 2020, v rámci které Praha výtvarně upravuje nevzhledné betonové plochy v obydlených oblastech. Zeď nad Vychovatelnou v Praze 8 bude nově vyprávět příběh operace Anthropoid.  Soutěže se zúčastnilo 23 námětů a odborná komise vybrala dílo výtvarníka Jakuba Marka.

„Žijeme v místech, které hrály významnou roli během druhé světové války a cítíme potřebu příběhy odboje proti nacistickému Německu vyprávět i nastupujícím generacím. Forma grafitti a komixu je mladým bližší než psaný text či přednáška. Proto byla naše volba jasná – připomenout touto formou kolemjdoucím či jedoucím jednu z nejvýznamnějších událostí moderních českých dějin – Operaci Anthropoid, která vyvrcholila popravou českého kata – říšského protektora Reinharda Heydricha právě v bývalé zatáčce pod Vychovatelnou,“ uvedl k výběru autor námětu a radní Prahy 8 Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8).

Soutěže se zúčastnilo celkem 23 námětů a odborná komise vybrala dílo výtvarníka Jakuba Marka. Jeho návrh komise ocenila pro propojení tématu muralu s historickým příběhem, který se odehrál v nejbližším okolí. Nevýhodou je prázdný prostor kresby, který možná bude znehodnocen tagy a jinými graffiti. Z návrhu však vyplývá ochota autora spolupracovat na opravách malby a její udržitelnosti během roční expozice.

Dílo bude pojato narativně, přesvědčivě, jednoduše a čistě. Návrh byl oceněn také pro svou nejlépe zvládnutou formu zpracování tématu (ideový námět – příběh operace Anthropoid), doplňující nedaleký památník.

K realizaci by mělo dojít letos na jaře. „Rádi bychom dílo odhalili nejpozději v květnu, kdy si budeme připomínat 79 let od této významné události. Plánujeme na tento měsíc velkou dobrodružnou QR hru pro malé i velké a hotové dílo bude jednou z jejích zastávek,“ doplnil radní Švarc.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Facebook Praha 8

Štítky mural, street art, Praha 8, Anthropoid

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.