První obecní lesní školka se otevřela tento týden v Praze 7. Jmenuje se Bobulka a své zázemí má vedle FZŠ Umělecká kousek od parku Stromovka. Ve dvou maringotkách či pod pergolou zde však tráví 20 dětí jen minimum času. Většina jejich aktivit se celoročně odehrává v přírodě.
„Lesní školky, které mají svou zažitou tradici ve Skandinávii či Německu, se u nás začaly objevovat zhruba před 10 lety. Jejich zřízení je pětkrát až desetkrát levnější než u standardní školky. Většina z nich je však dodnes soukromých, mnohdy pak fungují spíše jako dětské kluby, tedy zde děti například nemohou absolvovat povinnou předškolní docházku. Rozhodli jsme se to změnit, prošlapat cestu ostatním a vybudovat první státní lesní školku v Praze. Děti zde tráví většinu času v přírodě, ale zároveň se plnohodnotně připravují na školu stejně jako v běžné státní školce,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.
Již v roce 2016 se zrodila myšlenka, že by Praha 7 mohla mít svou lesní mateřskou školku. Městská část dlouho hledala vhodné umístění. Nakonec se vybral pozemek kousek od Stromovky v sousedství FZŠ Umělecká. Poté bylo třeba vyřešit zázemí školky, zajistit personál a vyřešit legislativní požadavky a hygienická nařízení.
„Pozemek jsme kompletně vyčistili a prošel rozsáhlými zahradními úpravami. Umístili jsme na něm pergolu a pořídili jsme dvě maringotky, protože zázemí lesní školky nemůže být trvalou stavbou. Maringotky samozřejmě musely projít velkou renovací, aby se tu děti mohly najíst, odpočinout si nebo se schovat před bouřkou,“ řekla radní Prahy 7 pro školství a vzdělávání Hana Šišková.
Věková skladba 20 dětí v lesní školce je od 3 do 5 let. Školka má čtyři zaměstnance. Většinu času s dětmi tráví ve Stromovce nebo jinde v přírodě, do zázemí chodí zpravidla jen na oběd a odpolední odpočinek.
Podle vedoucí lesní školky Pavly Šandové jsou děti venku, pokud to je trochu jde. Věují se objevování a zkoumání přírody, se kterou se propojují také hry, tvoření a učení. Děti pak fungují ve věkově smíšené skupině, kde se respektují a rozvíjí individuální možnosti a potřeby každého z nich.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.