Městská část Praha 6 vytvořila na pomezí Vokovic a Veleslavína přírodní památník, který tvoří sedm ořešáků. Ty vyrostly z ořechů tajně posbíraných v roce 1942 v Lidicích.
Šestka nejdřív nechala plochu mezi základní školou Na Dlouhém lánu a železniční tratí revitalizovat. „Bylo zde odvedeno hodně práce ohledně ošetření dřevin a úprav terénu, umístili jsme zde dřevěné lavičky k sezení a také informační panely s příběhem ořešáků z Lidic. Podařilo se tak obnovit symbolické propojení mezi Prahou 6 a Lidicemi a vytvořit důstojné památné místo lidických událostí,“ uvedla v tiskové zprávě radní Prahy 6 Eva Smutná.
Po vypálení Lidic, od něhož dnes uplyne 80. let, ořechy tajně nasbírali na statku rodiny Rákosových dva chlapci a donesli je domů. Z nich se podařilo vypěstovat šedesát stromků, deset z nich pak v Praze šest vysadil zahradník Jiří Procházka. Z nich se dochovalo sedm a upozornil na ně před svou smrtí Vladimír Procházka, syn zahradníka.
„Místní skauti ze zdejších stromů nasbírali ořechy, které jsme předali k vypěstování. Přibližně po deseti letech by tak mohlo být k dispozici dalších asi dvacet ořešáků. Částí z nich bychom doplnili naše památné místo, část bychom poslali do Lidic, případně nabídli dalším obcím," dodala Smutná.
S nápadem zachránit stromy přišel Spolek pro Hanspaulku, poté se přidal i Památník Lidice a Spolek pro zachování odkazu českého odboje. „Snad se ozvou i další města, která možná mají lidické ořešáky na svém území. Mohla by tak vzniknout živá vzpomínka na Lidice i na dalších místech republiky,“ řekla Gabriela Havlůjová, předsedkyně Spolku pro zachování odkazu českého odboje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.