Praha 5 zvolila nového starostu, opozice ho kritizuje

Autoři , | Foto Michal Fairaizl

Novým starostou Prahy 5 byl zvolen dosavadní místostarosta Lukáš Herold (ODS). Podpořili ho zastupitelé z ODS, ANO, TOP 09, STAN a také dva zastupitelé zvolení za Piráty Štěpán Rattay a Jiří Krátký. Herold je třetím starostou městské části v tomto volebním období, předchozí dva byli ze strany Praha 5 Sobě. Pátá městská část byla poslední čtyři měsíce bez starosty, městskou část vedla šestičlenná rada vedená dvěma místostarosty.

Zastupitelé také zvolili tři nové členy rady, Štěpána Rattaye (dříve Piráti), Jana Klusoně (ANO) a Savinu Finardi (TOP 09). Rattay má působit jako uvolněný radní, v gesci bude mít kulturu. Klusoň bude zodpovídat za rekonstrukce škol, sociálních zařízení a dalších budov ve vlastnictví městské části a Finardi za dotace a evropské fondy. Oba budou působit jako neuvolnění. Uvolněný radní má práci v radě jako hlavní pracovní činnost a dostává za ni plat. Zastupitelé také změnili pozici dvou dosavadních radních na místostarosty.

Krátký, který opustil Piráty a podporuje novou radu, se stal uvolněným předsedou výboru pro školství. Za to sklidilo vedení radnice kritiku od opozičních klubů. Zástupci opozice Heroldovi vyčítali, že si uvolněnou pozicí kupuje loajalitu přeběhlíka. Podle Herolda je kritika směšná, protože celkový počet uvolněných funkcí je nižší než za minulé koalice. Nyní je uvolněných pozic deset, dříve to bylo podle Herolda 15.

Herold je zastupitelem Prahy 5 od roku 2006, několikrát byl místostarostou. V gesci si nechá majetek, chce zefektivnit nakládání s byty i nebytovými prostory, aby všechny byly obsazené a vynášely městské části peníze. Mezi priority jeho rady patří zahájení stavby dvou nových základních škol na Cibulce a Smíchově, v dopravě pak vytváření nových parkovacích míst. V oblasti bezpečnosti je prioritou rady vytvoření nových kontaktních center pro uživatele návykových látek mimo území Prahy 5. Mělo by to ulevit Andělu, kde se nyní nachází jedno ze dvou těchto center v Praze.

„Chceme se věnovat rozšiřování parkovacích míst, a také bezpečnosti, především na Smíchově. S magistrátem již aktivně komunikujeme vznik nových kontaktních center mimo Prahu 5, která pomohou ulevit zejména okolí Anděla, kde je situace nejproblematičtější,“ uvedl Herold v tiskové zprávě.

Ohledně správy bytů se vedla dlouhá debata. Členové zastupitelstva se převážnou část doby přeli o to, kdo problém se správou bytů způsobil. Opoziční zastupitelé se Herolda tázali, jak vyřeší příliš drahé rekonstrukce bytů nebo to, že chybí celková koncepce nakládání s byty. „To, že se standardy rekonstrukcí mají snížit, jsem s vedením Centry (správcovská firma, pozn. red.) řešil naposledy včera. Považuji to za podstatné. Není možné, aby městská část měla 120 prázdných bytů, toto se musí změnit. Tato má snaha se promítne do rozpočtu na příští rok," řekl Herold.

Alena Janďourková (Praha 5 Sobě) v diskusi prohlásila, že Herolda volit nebude, protože byl blízkým spolupracovníkem bývalého starosty městské části Milana Jančíka (ODS). Ten byl spojován s klientelistickými praktikami a korupcí. Herold to odmítl. „Byl jsem jeho oponentem v rámci jedné politické strany. Prohlašuji, že nejsem Jančíkovec, nikdy jsem nebyl," uvedl Herold.

„Hořký úsměv pak vyvolají zakázky, které byly za Herolda na radnici běžné - například předpověď počasí pro Prahu 5 za 25 000Kč/měsíc, kterou ČHMÚ nabízí zdarma, nebo masérské služby pro úředníky za veřejné peníze s odůvodněním, že lidé chtějí na radnici pěkné ženy," píše Praha 5 Sobě v příspěvku na Facebooku.

„Ani nedávná Heroldova aktivita nepřinesla Praze 5 příliš dobrého. V minulém volebním období kryl záda starostce Zajíčkové a podržel ji v kauze pronájmu budovy ZŠ Plzeňská. Pravidelně urážel veřejnost na zastupitelstvech. Dnes již legendární je jeho vtípek o mezinárodním dni bez kalhotek, kterým přivítal maminky na mimořádném zastupitelstvu, které bylo svoláno kvůli nedostatečným kapacitám škol," pokračovali zástupci Prahy 5 Sobě.

Do bývalého vedení koalice Prahy 5 sobě, SEN 21 a Pirátů se naopak opřel Herold. Podle něj neposouvalo projekty městské části k realizaci a o těch vlastních nemělo jasné finanční představy. „Také mluvili o nutnosti šetřit, přitom však sami měli až 16 uvolněných zastupitelů a na odměnách pro své poradce utratili více než tři miliony korun. A to se musí vše změnit. Praha 5 si nemůže dovolit stagnovat jako za minulého vedení,“ uvedl Herold v tiskové zprávě. 

Zastupitelé Prahy 5 v polovině prosince odvolali celou radu včetně tehdejší starostky Radky Šimkové (Praha 5 Sobě) a zvolili šest nových členů rady. Místostarosty se stali Herold a Petr Lachnit (ANO). V radě je doplnili Zdeněk Doležal (ODS), Martin Damašek (TOP 09), David Dušek (STAN) a neuvolněným radním byl zvolen poslanec Lubomír Brož (ANO). Všichni už v radě městské části v minulosti působili.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Praha, zastupitelstvo, starosta, volba, opozice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.