První část úprav vrchu Vítkov udělá pro pražský magistrát za zhruba 109,7 milionu korun bez DPH firma FIRESTA-Fišer, rekonstrukce, stavby. Městští radní v pondělí schválili výsledek tendru. Úpravy budou zahrnovat nové povrchy a úpravy zeleně v okolí památníku, kde by mělo přibýt mimo jiné i bistro s veřejným WC. Jedná se o první část úprav vrchu, které podle plánů města potrvají několik let.
Na vrchu mezi Karlínem a Žižkovem by po úpravách měl vzniknout moderní bulvár a piazzetta u památníku. Při první části prací přibude podle dřívějších informací v historické aleji dalších 29 stromů a květinové záhony, trávníky či popínavé dřeviny.
Dělníci zprovozní historickou kašnu, kterou doplní systém osvětlených vodních prvků, jako jsou vodní trysky, mlhoviště, gejzíry a vodní kaskády. V plánu je také výměna laviček a dalšího mobiliáře.
Pátek, 24. března 2023, 11:40
Pozorovatelna byla součástí Vítkova na území Prahy 3 od roku 2018, kdy se právě žižkovský kopec stal jednou z hlavních scén site specific intervencí Landscape Festivalu, který si dlouhodobě klade za cíl zvýšit povědomí o krajinářské architektuře. V...
Pátek, 17. března 2023, 09:30
Michal Vronský (TOP 09) je od loňského listopadu starostou Prahy 3. Komunální volby ovládl s kampaní, kde zdůrazňoval svůj původ spjatý s Žižkovem, kam se přistěhoval jeho pra pra pradědeček v roce 1888. V rozhovoru pro Pražskou Drbnu se Vronský...
Pondělí, 13. února 2023, 11:43
V parku Vítkov na území Prahy 3 v těchto týdnech pracovníci společnosti Lesy hlavního města Prahy kácejí desítky stromů. Do konce letošního období vegetačního klidu půjde k zemi přes sedmdesát stromů, které dendrologové vyhodnotili jako provozně...
Celá obnova Vítkova má být podle dřívějších informací rozdělena do šesti částí a kromě úprav cest, zeleně či laviček by na vrchu měla vzniknout promenáda v ulici Pražačka, která vede na Ohradu.
Dominantou Vítkova je Národní památník s jezdeckou sochou Jana Žižky. Vznikl ve 30. letech 20. století. Měl připomínat zrození československého státu a hrdinství legionářů, ale sloužit i k zasedání parlamentu a dalším akcím. Později se z památníku stalo mauzoleum komunistických předáků. Nyní je v něm muzeum českých a československých moderních dějin, které bylo otevřeno v roce 2009 a spadá pod Národní muzeum.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.