Projekt Prahy 2 a Bílého kruhu bezpečí opět běží naplno. Upozorňuje na oběti kriminality

Autoři | Foto Praha 2

Na Karlově náměstí před rokem odstartoval dvouletý projekt s názvem „Praha 2 – městská část vlídná k obětem“. I když musely být v důsledku loňských protiepidemických opatření plánované vzdělávací aktivity odloženy, projekt pokračuje dále a nyní již opět běží naplno.

Úředníci druhé městské části, kteří se potenciálně mohou s obětí trestného činu setkat, postupně navštíví do konce srpna pražskou poradnu Bílého kruhu bezpečí a seznámí se s její činností. Spolu s ostatními profesionály, strážníky i policisty se pak na konci září zúčastní v prostorách Novoměstské radnice odborné konference týkající se aktuálních forem pomoci obětem domácího násilí.

Preventivní programy pomáhající obětem domácího násilí

Jak uvedl radní Prahy 2 Michal Zuna (TOP 09), je bezpečí občanů dlouhodobě naprostou prioritou. „Podporujeme a realizujeme celou řadu preventivních programů. Zprostředkováváme systematické vzdělávání sociálních pracovníků, úředníků, strážníků i policistů. A rádi se budeme podílet i na osvětě týkající se práv obětí trestných činů. Praha 2 je městskou částí, která je vlídná k obětem. Násilí netolerujeme a rozhodně stojíme na straně oběti,“ uvedl Zuna.

Ve spolupráci s Bílým kruhem bezpečí je také Praha 2 připravena rozšířit povědomí odborné i laické veřejnosti o situaci obětí trestných činů, jejich potřebách, právech i postavení v trestním řízení. Do tohoto projektu jsou zapojeny knihovny, školy, nemocnice, ale i Policie ČR nebo pražští strážníci, dále kluby pro seniory či centra pro matky s dětmi a další organizace.

Na Karlově náměstí bude k vidění logo Bílého kruhu bezpečí. Má upozornit na oběti kriminality

Logo Bílého kruhu bezpečí budou lidé po dva roky míjet na Karlově náměstí. Organizace, která pomáhá obětem kriminality a v příštím roce bude slavit třicet let své existence, chce ve spolupráci s Prahou 2 zvyšovat povědomí občanů o obětech trestných...

Práva obětí, průběh trestního řízení i právní a poradenské služby

Podle slov prezidentky Bílého kruhu bezpečí Petry Vitoušové chtějí v rámci společného projektu s Prahou 2 pomocí projektu postupně seznámit pomáhající profesionály i další zájemce z řad veřejnosti s právy obětí či průběhem trestního řízení a zároveň nabídnout poradenství i právní služby.

„Hned 3. září tak představíme v rámci Dne IZS v parku Folimanka naši novou mobilní poradnu. Od 6. září pak budou moci na radnici Prahy 2 občané navštívit výstavu mapující třicetiletou činnost naší pomáhající organizace. A pro veliký zájem budeme opakovat přednášku v budově nedalekého městského soudu, kde budou moci zájemci 15. září nahlédnout pod pokličku trestního řízení a poznat postavení oběti či svědka u soudu, a to přímo v jedné z jednacích místností,“ řekla Vitoušová.

Pokračovat budou také odborné semináře a vzdělávání strážníků, policistů a dalších profesionálů. Bílý kruh bezpečí tak v této souvislosti připravil tematickou brožuru, která čtenáře provede paragrafy a jednoduše vysvětlí práva obětí trestných činů v rámci trestního řízení. Tu by v rámci zmíněného pilotního projektu měli mít k dispozici právě úředníci, strážníci a policisté z Prahy 2.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Praha 2, projekt, Bílý kruh bezpečí, společnost, Praha, Karlovo náměstí, městská část, trestný čin, Michal Zuna, TOP 09, Policie České republiky

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.