pondělí 1. března 2021 Bedřich

Praha 10 v Malešicích nechce překladiště kontejnerů. Poukazuje na životní prostředí a veřejné zdraví

Městská část Praha 10 v pondělí zaslala Magistrátu hlavního města Prahy své připomínky k velkokapacitnímu překladišti kontejnerové dopravy v Malešicích. Záměr soukromého investora radnice Desítky dlouhodobě a zásadně odmítá. Současné vedení má námitky týkající se především ochrany životního prostředí, veřejného zdraví a odlišných představ o podobě této části Malešic. Magistrát vede řízení posuzující projekt z hlediska vlivů na životní prostředí (EIA).

„Naše hlavní námitky k dokumentaci EIA z hlediska ochrany životního prostředí a veřejného zdraví se týkají zejména negativních dopadů, které by výstavba terminálu měla na zhoršení kvality ovzduší, zvýšení hlukové zátěže, nebo možného vzniku nadměrné ekologické zátěže ve vztahu k půdě. Námitky se ovšem dotýkají i dalších částí dokumentace,“ popisuje místostarostka Jana Komrsková (Piráti), jež má v gesci mj. oblast životního prostředí. Podle místostarostky by podobné průmyslové a tranzitní projekty měly být budovány zcela mimo město.

Se záměrem nesouhlasí ani místostarosta Martin Valovič (ODS), do jehož agendy spadá i územní rozvoj. „Máme diametrálně jinou představu o budoucím rozvoji lokality dnešní malešické průmyslové zóny. Projekt překladiště nepřináší nic pozitivního. Jen by prohloubil dlouholeté, zejména dopravní problémy v této části Prahy, a znemožnil by významný rozvojový potenciál lokality i z celopražského měřítka,“ říká Valovič k překladišti projektovanému na pole mezi Heldovou, Teplárenskou a Průmyslovou ulicí.

„Vypracování připomínek k záměru i zapojení veřejnosti jsme se věnovali velmi intenzivně – na pravidelných poradách vedení, téma mimořádně řešil s občany náš desítkový výbor pro životní prostředí a z naší iniciativy i ten celopražský. Také jsme oproti předchozímu období otevřeli diskuzi k této věci mezi zastupiteli,“ shrnuje starostka Prahy 10 Renata Chmelová (VLASTA).

Zastupitelstvo Prahy 10 se tématem zabývalo 25. listopadu, členové nejvyššího orgánu městské části odmítavé stanovisko ke kontejnerovému terminálu potvrdili. Zároveň pověřili Radu městské části, aby po magistrátu požadovala uspořádání veřejného projednání, které záležitost přiblíží občanům, a vydání nesouhlasného závazného stanoviska, jenž by záměru překladiště definitivně zamezilo. Veřejné projednání by mělo proběhnout ještě v prosinci tohoto nebo v lednu příštího roku, MČ Praha 10 ho chce na svém území. O termínu a podrobnostech bude radnice své občany v dostatečném předstihu informovat.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto praha10.cz

Štítky překladiště, kontejnery, doprava, zdraví, Malešice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.