Desítka udělila slávistickému brankáři Pláničkovi čestné občanství, na jeho počest také vysadila lípu

Autoři | Foto Se svolením SK Slavia Praha

V rámci roku věnovanému 120. narozeninám legendárního brankáře Slavie Františka Pláničky mu městská část udělila čestné občanství in memoriam. Vedení Desítky také na jeho počest nechalo v parku vysadit lípu. Radnice letos ještě plánuje promítání dokumentů o fotbalistovi a zve na divadelní představení o jeho životě ve Strašnickém divadle.

„František Plánička byl nejen skvělý brankář, ale také výjimečný člověk. Jeho skromnost, pevné zásady a oddanost hodnotám jsou pro nás inspirací. Jeho odkaz zůstává živý a připomíná, že skutečná velikost nespočívá jen ve sportovních úspěších, ale i v charakteru, který člověk přináší do svého okolí. Udělením čestného občanství oceňujeme nejen jeho sportovní úspěchy, ale i jeho morální odkaz,“ uvedl v tiskové zprávě starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS).

Čestné občanství si převzala jeho dcera Dana Lukešová s vnukem Martinem Lukešem v parku z Sasankové ulice. Právě tam také v na jeho počest v den české státnosti vysadili lípu.

Desítka věnovala Pláničkovi celý letošní rok, je to totiž 120 let od jeho narození. K tomu sice došlo na Žižkově, celý život byl ale spojen s vršovickou Slavii. V brance za tým oddchytal skoro tisíc zapásů a 742 bylo vítězných. V reprezentaci se do branky postavil 73krát a v roce 1934 jako kapitánpomohl národnímu týmu dostat se do finále mistrovství světa.

„Celý rok si společně s Prahou 10 a našimi fanoušky připomínáme jednu z největších legend červenobílých barev. František Plánička byl skromný, férový a zásadový člověk. Na hřišti i mimo něj. Mám velkou radost z toho, že se nám podařilo předat jeho odkaz i těm, kterým fotbal tolik neříká. Je skvělé pozorovat, že Pláničkův životní příběh oslovuje všechny bez rozdílu. Nejvíce mě pak potěšilo to, že se díky tematickému roku o této osobnosti dozvěděli zástupci nejmladší generace. Osobnosti naší země si totiž musíme připomínat a naším úkolem je i to, aby jejich odkaz přetrval a inspiroval,“ dodal Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva SK Slavia Praha.

Ve Slavii Plánička působil od roku 1923 až do roku 1939, kdy ukončil profesionální kariéru. Zemřel v roce 1996.

Desítka s oslavou života Pláničky ještě nekončí, v kině Pilotů pořádá koncem listopadu promítání krátkých dokumentárních filmů o brankáři a zve do Strašnického divadla na představení o něm.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Plánička, Praha 10, fotbal, SK Slavia Praha, čestné občanství

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.