čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Rybářský domeček na Kampě patří skautům. Praha 1 jim předala symbolický klíč ve tvaru ryby

Michnovský letohrádek na pražské Kampě, přezdívaný rybářský domeček, obývají od včerejška skauti. Skautský institut má památkově chráněnou budovu od Prahy 1, která ji vlastní, zapůjčenou do března 2023. Zápůjčku schválili radní Prahy 1 v červnu. Postup dříve kritizovali opoziční Piráti kvůli tomu, že vedení radnice zrušilo původně vypsané výběrové řízení na nájemce letohrádku.

„Do objektu jsme chtěli vdechnout spolkový a komunitní život“

My jsme, jakožto současné vedení městské části, nechtěli objekt dát pro komerční využití. Naopak jsme do něj chtěli vdechnout spolkový a komunitní život, aby objekt sloužil všem generacím. Právě Skautský institut má s tímto zkušenosti,“ řekl starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Vzdělávací a kulturní akce by podle starosty mohli skauti v letohrádku pořádat i v dalších letech. Koncept se nyní zkouší a o jeho dalším pokračování se bude jednat, dodal.

Budova na Kampě známá z oblíbeného českého filmu bude sloužit skautům. Otevře se v létě

Centrum Skautského institutu v Michnovském letohrádku na pražské Kampě, přezdívaném rybářský domeček, by se mělo otevřít o prázdninách. Radní Prahy 1, která památkově chráněnou budovu vlastní, tento týden schválili smlouvu s institutem o zápůjčce...

Rybářský domeček na Kampě bude podle ředitele Skautského institutu Miloše Říhy pro veřejnost v létě otevřený denně od 15:00 do 21:00. Měly by se v něm konat mimo jiné workshopy, přednášky, debaty, autorská čtení či akustické koncerty. Součástí centra by mělo být i bistro, ve kterém se návštěvníci budou moci osvěžit. Skauti podle Říhy objekt, který byl delší čas nevyužívaný, v minulých týdnech vyčistili, vymalovali a upravili. První městská část do zprovoznění objektu investovala peníze v řádu stovek tisíc, uvedl už dříve Hejma.

Skauti dostali letohrádek na zhruba dva roky

Domek nedaleko Sovových mlýnů získal svou přezdívku podle toho, že byl dříve sídlem Českého rybářského svazu. V přízemí objektu provozoval rybí restauraci. Letohrádek je známý rovněž z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel. Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova památkově chráněná od roku 1958.

Radnice původně plánovala celkovou rekonstrukci památky na základě informací o špatném stavu budovy. Znalecké posudky ho však podle vedení městské části nepotvrdily. Předchozí vedení Prahy 1, které loni v lednu nahradila současná obměněná koalice, vypsalo v říjnu 2019 výběrové řízení na provozovatele památky. Nynější reprezentace loni v únoru soutěž zrušila s odůvodněním, že žádná z nabídek nesplnila stanovené podmínky a že v prostoru nechce drahou restauraci, ale komunitní centrum.

Následně se vedení radnice dohodlo se Skautským institutem, který od roku 2015 provozuje kulturní a společenské centrum v takzvaných radničních domech na Malém náměstí. Skauti dostali letohrádek na zhruba dva roky, potom by mohla následovat celková rekonstrukce budovy. Postup radnice kritizovali zejména opoziční Piráti, podle nichž se do nedokončené veřejné soutěže přihlásili kvalitní uchazeči a nebyl důvod ji rušit.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Praha 1

Štítky ČR, správa, památky, hobby, reality, skaut, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.