Počasí dnes7 °C, zítra8 °C
Sobota 20. dubna 2024  |  Svátek má Marcela
Bez reklam

FOTO: První dům vytisknutý na 3D tiskárně zakotvil u Střeleckého ostrova. Podívejte se, jak vypadá

Česká republika má první 3D tištěný dům. Unikátní stavba je umístěna na pontonu u Střeleckého ostrova. V úterý 18. srpna byla představena veřejnosti.

Stavba nese název Prvok a je vybavená technologiemi, díky kterým je částečně soběstačná a vhodná do přírody, města či na vodu. „První tištěný dům mě zaujal především použitou technologií, se kterou se většina z nás ještě nesetkala, a zdá se mi to jako velmi dobrý nápad. Doufám, že najde využití i při stavbě dalších podobných objektů. Zaujalo mě i to, že v domě nenajdeme pravý úhel,“ komentoval stavbu starosta Městská části Praha 1 Petr Hejma, který s nadsázkou dodal: „Třeba tuto technologii jednou využijeme i při stavbě nové radnice Prahy 1.“

Dům Prvok je přelomovou stavbou. Odborníci předpokládají, že s masovou výstavbou v Česku stavaři začnou v horizontu tří až pěti let. Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat až na polovinu nákladů a vznikají i sedmkrát rychleji.

První tištěná stavba z betonu v České republice byla realizována týmem Scoolpt vedeným sochařem Michalem Trpákem ve spolupráci se Stavební spořitelnou České spořitelny, Buřinkou. Objekt je vytištěný ze 17 tun speciální betonové směsi. Disponuje rozlohou 43 metrů čtverečních a třemi místnostmi – koupelnou se záchodem, obývákem s kuchyní a ložnicí. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Facebook Prvok od Buřinky, MČ Praha 1

Štítky Prvok, 3D dům, architektura, Praha, dům, Česko, Střelecký ostrov, technologie, Petr Hejma, Michal Trpák, Česká spořitelna

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

FOTO: První dům vytisknutý na 3D tiskárně zakotvil u Střeleckého ostrova. Podívejte se, jak vypadá  |  Praha 1  |  Z kraje  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.