Jaká je aktuální kvalita vody na koupalištích? Džbán a Šeberák se zhoršují

Autoři | Foto Krajská hygienická stanice Středočeského kraje

Slunečné dny lákají vyrazit k přírodním koupalištím a rybníkům. Hygienická stanice hlavního města Prahy pravidelně sleduje stav kvality vody a poslední měření proběhlo v pondělí. Kde se můžete bezpečně koupat a kde už se voda začíná zhoršovat?

Ať už jde o víkendový relax nebo osvěžení po práci, stále více lidí volí koupání mimo klasické bazény. Důležitým faktorem pro bezpečné koupání je ale kvalita vody, která se v letních měsících může rychle zhoršovat.

Kde je voda vhodná ke koupání?

Dobrou zprávou je, že většina pražských přírodních koupališť má i aktuálně velmi dobrou kvalitu vody. Mezi nejlepší patří přírodní koupaliště s biologickým čištěním jako jsou Lhotka a Radotín.

Oblíbená lokalita rybník Motol měl vodu naposledy testovanou 16. června a výsledky byly v pořádku, takže voda je tam vhodná ke koupání. Nádrž Divoká Šárka v malebném údolí nabízí rovněž vodu vhodnou ke koupání i při vyšších teplotách, naposledy tam hygienici kontrolovali kvalitu 23. června.

Pozor na sinice a zhoršenou jakost

Naopak méně příznivá situace panuje na koupalištích Šeberák a Džbán, kde se zvýšil výskyt sinic. Tyto mikroorganismy se často přemnožují v teple a při nedostatku proudění vody a v důsledku toho byla jakost vody na obou koupalištích označena jako nevhodná pro vnímavé jedince.

Zdravotní komplikace mohou zahrnovat podráždění kůže, pálení očí nebo i zažívací problémy. Po koupání ve vodě s výskytem sinic se doporučuje důkladně osprchovat.

Je voda vhodná ke koupání? Naučte se rozpoznat nebezpečné sinice

Letní dny lákají k osvěžení ve volné přírodě. Koupání v rybnících, jezerech nebo přehradách má své kouzlo, ale zároveň může přinášet zdravotní rizika, zejména kvůli sinicím. Naučte se poznat, kdy je voda ke koupání bezpečná, a kdy je lepší se jí...

Specifickým případem je také koupaliště Hostivař, kde nejsou sinice, ale voda má sníženou průhlednost. Nejde nutně o zdravotní riziko, ale voda vypadá zakaleně a někomu proto nemusí vyhovovat.

Praha-východ i západ má koupání bez obav

Mimo území hlavního města je situace stále na jedničku. Voda v těchto lokalitách je průběžně monitorována a výsledky ukazují, že je čistá a bez sinic.

Sledovaná koupaliště aktuálně hodnocená jako vhodná ke koupání:
Lhota
Vyžlovka
Proboštská jezera
Rybník Jureček
Jezero Konětopy
Vodní nádrž Slapy – lokalita Ždáň

Před návštěvou jakéhokoliv přírodního koupaliště je vždy vhodné zkontrolovat aktuální informace o kvalitě vody, které najdete na stránkách Koupací vody.

Obzvlášť u dětí, alergiků a citlivých jedinců může mít voda zhoršené kvality nepříjemné zdravotní důsledky. A pokud si nejste jistí, platí jednoduché pravidlo: po každém koupání v přírodní vodě se důkladně osprchujte. Zajistíte si tím pohodový letní zážitek bez nechtěných komplikací.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky koupání, kvalita vody, přírodní, hygiena, léto

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.