Léto, jaké nebývalo. Výstrahy nejsou přehnané, tropických dnů totiž přibývá

Autoři | Foto Český hydrometeorologický ústav, web infoviz, Pinterest

„Za mého mládí byly vysoké teploty normální a teď s nimi straší.“ Podobná tvrzení zaplavují sociální sítě vždy, když teploty překročí třicítku. Data z desítek let meteorologického měření mohou odhalit, zda přibylo tropických dnů. Je letos léto teplejší?

Tropický den v meteorologickém slovníku znamená, že maximální teplota vzduchu dosáhla alespoň třiceti stupňů. Takové dny se samozřejmě vyskytovaly i dříve, ale v mnohem menším množství.

Mezi roky 1961 až 1970 bylo na dvaapadesáti stanicích Českého hydrometeorologického ústavu zaznamenáno zhruba 2 500 tropických dnů. V posledních dekádách se jejich počet minimálně zdvojnásobil, a navíc se prodlužuje období, kdy k nim dochází, už to nejsou jen červenec a srpen.

Letošní vývoj tropických dnů

První letošní tropický den nastal už 3. května, ale pouze na jediné stanici v Dyjákovicích. Druhý přišel až 31. května na několika stanicích včetně Dobřichovic, Plzně či Brna. Do 23. června jsme letos zaznamenali šest tropických dnů, což je o dva více než loni a stejně jako v roce 2023.

V počtu tropických dnů vede zatím stanice Dobřichovice v okrese Praha-západ, která jich zaznamenala pět. Naopak stanice na Moravě zažívaly v první půlce roku tropické dny méně často. Například ve Strážnici v okrese Hodonín měli do konce června jen dva.

Na grafice můžete vidět, kolik bylo tropických dnů po celém Česku.

Dny s teplotou nad 35 stupňů už nejsou výjimečné

Podle meteorologa Jáchyma Brzeziny, který analyzuje dlouhodobé klimatické trendy a publikuje je ve formě přehledných infografik, je vývoj zcela zřetelný: „Počet dní s maximální teplotou vzduchu alespoň třicet stupňů se dlouhodobě zvyšuje. V období 1961–1990 byly tyto dny naprosto vzácné, v letech 1961–1970 jich bylo pouze sedmnáct. Naproti tomu v letech 2011–2020 už 610, tedy v průměru více než jeden na každé stanici za rok.“

Tropické teploty se tedy objevují opakovaně a často i v několika regionech zároveň. Loni jsme například první tropický den zaznamenali už 7. dubna, čímž byl překonán rekord z roku 1934 o celých 10 dní.

Infografika Jáchyma Brzeziny k vývoji množství tropických dnů.

Výstrahy nejsou panika, ale prevence

Přestože někteří vnímají varování před horkem jako přehnaná, smyslem meteorologických výstrah je ochrana zdraví. Zatímco klima se za posledních několik dekád výrazně proměnilo, citlivost lidského těla na horko zůstává stejná.

Proto je důležité se každý letní den chránit. Vysoké teploty zatěžují oběhový systém, zvyšují riziko kolapsů a zhoršují kvalitu ovzduší. Doporučuje se proto omezit pobyt venku v nejteplejších hodinách, nosit světlé a prodyšné oblečení, pravidelně pít a nezapomínat na opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky tropické dny, teploty, horko, léto, ochrana, počasí

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.