Počasí dnes24 °C, zítra24 °C
Sobota 10. června 2023  |  Svátek má Gita

Spolupráce s ANO v Praze nepřichází v úvahu, říkají zástupci STAN

Pražské hnutí STAN bude pokračovat v jednáních s koalicí Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Piráty o koalici podle vládního vzoru. Případná spolupráce ve vedení hlavního města s hnutím ANO podle starostů nyní nepřichází v úvahu. Zástupci STAN to řekli ČTK a Právu po večerní schůzce s vyjednavači Spolu. Ti uvedli, že STAN je pro ně z hlediska povolebních jednání nejbližší stranou.

Pro STAN je i nadále nepřípustná spolupráce s hnutím ANO

Volby v Praze vyhrála koalice Spolu, která nyní vede jednání o koalici. Její reprezentanti od voleb říkají, že preferují koalici kopírující vládu, tedy s Piráty a hnutím STAN. Jednání s Piráty však narazila na požadavek Pirátů ohledně trestně stíhaných politiků. V radě by za KDU-ČSL měl podle plánů Spolu zasednout Jan Wolf (KDU-ČSL), který je obžalován ve starší kauze týkající se sportovních dotací na magistrátu.

Zástupci STAN dnes uvedli, že podobné podmínky nemají. „Neklademe si tento typ předběžných podmínek, protože nejdeme to jednání bourat, ale jdeme ho domluvit," uvedl místopředseda a poslanec hnutí Jan Lacina. Stejně jako pražský lídr hnutí a současný primátorův náměstek Petr Hlaváček řekl, že pro STAN je i nadále nepřípustná spolupráce s hnutím ANO. Lacina dodal, že to není názor jen pražské organizace, ale i nejužšího vedení STAN.

Ignorujete vůli pražských voličů, píše Svoboda Hřibovi v otevřeném dopise

Pražský lídr koalice Spolu pro Prahu a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS) odeslal současnému primátorovi hlavního města Zdeňku Hřibovi (Piráti) otevřený dopis. V něm Svoboda Hřiba vyzývá, aby končící rada přestala přijímat zásadní...

„STAN je nám asi nejbližší,“ říká Zajíček (ODS)

Zástupci Spolu dnešní schůzku označili za produktivní, a to i z toho důvodu, že vyjednávači STAN nekladli personální požadavky. „To je pro nás potvrzení toho, že STAN je nám z tohoto pohledu stranou asi nejbližší," řekl člen vyjednávacího týmu a dvojka kandidátky Spolu Zdeněk Zajíček (ODS). Jak zástupci STAN, tak Spolu se zároveň shodli na tom, že Hlaváček by v případě ustanovení koalice měl zůstat ve své současné pozici radního pro územní rozvoj.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šesté je hnutí SPD se třemi mandáty.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Honza Faltus

Štítky volby, SPOLU, STAN, Praha, Starostové a nezávislí, ANO 2011, koalice, Česká pirátská strana, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Jan Lacina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.