Počasí dnes32 °C, zítra29 °C
Pondělí 15. července 2024  |  Svátek má Jindřich
Bez reklam

VOLBY 2022: Začíná druhý den voleb. Češi rozhodnou o složení městských a obecních zastupitelstev

Druhý den komunálních a senátních voleb začíná. Voliči v Česku dnes dokončí rozhodování o tom, kdo bude v příštích letech určovat chod jejich měst či vesnic. Na třetině území republiky pak minimálně předurčí, kdo se stane jejich senátorem. V prvním kole senátních voleb lidé zpravidla vyberou finalisty, kteří se o senátorské křeslo utkají příští týden. Výjimkou bude Orlickoústecko, kde si zvolí senátora ze dvou zbylých kandidátů. Spolu s volbami se ve čtrnácti obcích konají místní referenda.

VOLBY 2022: Komunálky se blíží. Kroužkovat, nebo křížkovat? Vše přehledně na jednom místě

Volební víkend se nezadržitelně blíží. Ve dnech 23. a 24. září se v Česku uskuteční volby do zastupitelstev obcí, měst, městských částí, obvodů a třetiny Senátu. Všechny podstatné informace k tomu, jak volit přináší Drbna v tomto článku.

VOLBY 2022: Kudy k volbám? S vyhledáním volební místnosti pomůže aplikace

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy připravil i před letošními volbami do zastupitelstev obcí a Senátu, které se uskuteční 23. a 24. září 2022, aktuální verzi aplikace Kudy k volbám? Ta voličům pomůže pohodlně najít jejich volební...

Zatím přišla hlasovat asi čtvrtina oprávněných voličů

Volební místnosti se po noční přestávce otevřely v osm hodin ráno, poslední voliči budou mít šanci ovlivnit složení obecního zastupitelstva či Senátu ve dvě hodiny odpoledne. Ke komunálním volbám chodí obvykle necelá polovina voličů, senátní lákají méně. Vyluštění tajenky, jak lidé letos rozhodovali, nabídne od odpoledních hodin volební web.

Do páteční osmé hodiny večerní přišla asi čtvrtina oprávněných voličů, ve srovnání s volbami před čtyřmi lety je zájem o hlasování podobný či mírně nižší. Volební komise zatím žádné vážnější problémy při hlasování nezaznamenaly. Oznámení na údajné kupčení s hlasy řeší policie v Ústeckém kraji.

Ani dnes nebudou moci zvolit své zástupce lidé z jedenácti obcí, kde se nepodařilo úspěšně sestavit kandidátky. V těchto obcích se v lednu příštího roku budou konat dodatečné volby. Do té doby je budou řídit s omezenými kompetencemi správci ustavení ministerstvem vnitra.

Kompletní výsledky hlasování, zejména v případě obecních voleb, budou k dispozici zřejmě až v neděli ráno. Mezi prvními voliči byli v pátek prezident Miloš Zeman a předseda vlády Petr Fiala (ODS).

VOLBY 2022: Lidé sázejí na volby. Podívejte se, kdo je favorit podle bookmakerů

Lidé sázejí na své favority v komunálních volbách, které nás čekají už o nadcházejícím víkendu. Kdo bude dalším primátorem Prahy? Které politické uskupení získá ve volbách nejvyšší počet hlasů? Podívali jsme se na to, jaké volební výsledky tipují...

Hned ve dvě hodiny odvolil prezident i premiér

Prezident Miloš Zeman odevzdal hlas ve škole v Lánech. Zmínil, že tyto volby mohou být mimo jiné i referendem o vládě. Voliči by podle něj měli chodit k volbám, aby jejich obce neřídili "pitomci", řekl novinářům. Zeman měl dnes v Lánech jako volič premiéru, dosud byl občanem Prahy 13. „Ať žijí volby, ať žijí kandidáti, které jsem si vybral,“ řekl Zeman po odevzdání svého hlasu. Koho volil, neprozradil.

Premiér Petr Fiala volil v Brně, přeje si, aby ODS udržela po komunálních volbách své pozice, a to šest primátorů a 180 starostů. „Vůbec se netajím tím, že bych si přál vytvořit ve městech, kde to půjde, koalice na vládním půdorysu. Chceme tím bránit posilování vlivu populistů a extremistů,“ řekl šéf ODS. Ve vládě je koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a také STAN a Piráti. V Senátu chce Fiala udržet většinu pro demokratické strany a aby Miloš Vystrčil (ODS) obhájil mandát a mohl být nadále předsedou Senátu. Podle Fialy by lidé měli jít k volbám a volit politiky, které znají a vidí jejich práci, řekl při odevzdání hlasu.

V pátek odpoledne volili všichni lídři výrazných politických subjektů v Praze

Dosavadní primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vhodil svůj hlas do volební urny krátce po druhé hodině v Základní škole U Roháčových kasáren v pražských Vršovicích. Ve dvě hodiny kromě Hřiba volil také například Bohuslav Svoboda (ODS), který svou občanskou splnil v budově základní umělecké školy v Šáreckém údolí. Patrik Nacher (ANO) odvolil ve dvě hodiny na Základní škole Litvínovská 600 na pražském Proseku.

Ve stejný čas hlasoval i lídr kandidátky STAN Petr Hlaváček, a to v budově Základní školy náměstí Curieových na Starém Městě. Jako jediný o hodinu a půl později, tedy v půl čtvrté odpoledne, hodil svůj hlas do volební urny Jan Čižinský (Praha sobě). Ten hlasoval ve volební místnosti na Strossmayerově náměstí v Praze 7.

Návštěvnost voleb bude nižší, míní politolog

Zájem o hlasování byl podle informací od volebních komisařů podobný jako ve volbách před čtyřmi lety či mírně nižší. Obecní zastupitele si tehdy přišlo vybrat 47,3 procenta voličů. Senátory před šesti lety ve 27 obvodech, kde se volí i letos, přišlo v prvním kole volit 33,5 procenta voličů.

„Myslím, že atmosféra určité frustrace a rozčarování povede k tomu, že účast zejména ve velkých městech bude nižší než před čtyřmi roky. Odhaduji, že by mohla být nižší o nějaká dvě procenta. Průměrně, co se týče velkých a středně velkých měst, by mohla být okolo 40 procent. U malých měst a vesnic je účast tradičně dlouhodobě vysoká. Myslím si, že se to nezmění, protože tam je to přece jen o místních tématech," uvedl pro redakci Pražské Drbny politolog Jan Kubáček.

„Co se týče Prahy, krajských a větších okresních měst, volební účast bude o něco nižší. Povede to k tomu, že část voličů koalice SPOLU a Starostů zůstane doma, a naopak mírně by mohlo posílit hnutí ANO a částečně SPD," doplnil Kubáček. 

VOLBY 2022: Hřib volil ve Vršovicích, Svoboda v Šáreckém údolí. Jaké si dávají šance?

Úderem druhé hodiny odpolední se otevřely volební místnosti napříč Českou republikou a začaly obecní a senátní volby. V pátek se volí do desáté hodiny večerní a v sobotu od osmé hodiny ranní do druhé hodiny odpolední, pak začne sčítání hlasů....

Problémy na severu Čech

V Ústeckém kraji přijala policie v souvislosti s volbami několik oznámení, všemi se zabývá, nikoho zatím neobvinila, řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek. Podle serveru Romea.cz se podezření na kupčení s hlasy objevilo v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách v regionu při každých komunálních volbách. Policie se zabývá také údajným účelovým nahlášením trvalého bydliště v Moldavě na Teplicku. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů téměř 50 lidí, předseda volební komise dnes řekl, že i je nechá volit. Starostka Lenka Nováková (Otevřeně k všem) řekla, že o aktuální situaci ohledně připuštění vyškrtnutých voličů informovala Státní volební komisi.

Spolu s volbami do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu začala dnes ve 14 obcích místní referenda. Lidé v nich nejčastěji rozhodují o bytové výstavbě, mají se ale také vyjádřit k pronájmu rybníka, možnému vzniku menší zoologické zahrady, stavbě spalovny či těžbě štěrkopísku. Podle údajů na stránkách ministerstva vnitra se referenda mají konat ve 13 obcích. Seznam nezahrnuje obec Kalek na Chomutovsku, starosta obce Tomáš Nedvěd ale potvrdil, že referendum se v obci koná. Také referenda pokračují v sobotu, jejich výsledky obce zveřejní po sečtení výsledků na svých úředních deskách.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Honza Faltus, hrad.cz

Štítky volby, senát, referendum, obce, 2022, Praha, Volby do Senátu Parlamentu České republiky, ODS, Česko, Miloš Zeman, Petr Fiala, Senát Parlamentu ČR, Volby do zastupitelstev obcí v Česku

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

VOLBY 2022: Začíná druhý den voleb. Češi rozhodnou o složení městských a obecních zastupitelstev  |  Volby  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.