pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Muž ubodal přítelkyni v bytě v Praze a okradl ji o věci za více než půl milionu korun

Soud uložil Tomáši Nálevkovi 18 let ve věznici se zvýšenou ostrahou za vraždu přítelkyně. Muž ženu ubodal v pražském bytě, poté ji okradl o věci za více než půl milionu korun a odjel na Slovensko, kde ho později dopadla policie. Verdikt není pravomocný, obžalovaný se proti němu ihned odvolal. Soud označil za motiv vraždy to, že se partnerka chtěla s Nálevkou rozejít, čímž by muž přišel o bydlení i finanční výpomoc.

Součástí trestu je i ambulantní protialkoholní a psychiatrické léčení. Muž má také uhradit rodičům a sestře své oběti nemajetkovou újmu v celkové výši 1,8 milionu korun.

Vražda se stala loni 3. března v pronajatém bytě v Letňanech a předcházela jí hádka, která se zřejmě týkala právě ukončení vztahu. Nálevka zasadil své přítelkyni nožem 21 ran do hlavy, hrudníku, zad i končetin. Jedenatřicetiletá farmaceutka a vojačka z povolání vykrvácela. Muž jí poté vybral úspory z účtu, sebral její elektroniku i šperky a jejím autem odjel nejprve do Ostravy a poté do Spišské Staré Vsi. Tam ho 14. března zadržela zásahová jednotka.

Pětatřicetiletý Nálevka je nezaměstnaný. „Rozchodem by se dostal do problémů jak finančních, tak existenčních. Neměl zajištěné žádné bydlení. Byl zatížený celou řadou exekucí," konstatovala předsedkyně senátu pražského městského soudu Iveta Havlíková.

Soud sice rozhodl, že Nálevka vraždu předem neplánoval a že si počínal v afektu, Havlíková ale přesto upozornila na "podivné" načasování činu - na začátek dovolené, kterou si jeho družka vzala z práce. Po pečlivé a svědomité ženě se tak zpočátku nikdo z kolegů nesháněl.

Muž tvrdí, že si na útok nevzpomíná. Snažil se přesvědčit soudní senát také o tom, že vztah chtěl kvůli neshodám ukončit on, nikoliv jeho přítelkyně. Soud mu to neuvěřil, stejně jako tvrzení, že byl při činu silně opilý. Po vraždě si totiž počínal racionálně – setřel podlahu, osprchoval se a šel s platební kartou zavražděné zjistit, kolik má na účtu peněz.

Za vraždu spáchanou obzvlášť trýznivým způsobem hrozilo muži 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Nálevka svůj čin v závěrečné řeči označil za „selhání v mezilidské rovině“. „Nemohu připustit, že bych si byl byť jen částečně vědom toho, co činím,“ řekl. Zároveň prosil o mírné potrestání a druhou šanci.

„Mohu-li dostat trest výchovný, například osm let ve věznici s ostrahou, nebudu se odvolávat, zaplatím odškodnění, výlohy soudu a vazby,“ prohlásil s tím, že "v tuto chvíli mu jde o život“. Dodal, že po propuštění navštíví hrob své přítelkyně a poté se co nejdříve vydá na duchovní pouť do španělského města Santiago de Compostela.

Soud však u muže neshledal žádné polehčující okolnosti vyjma dosavadní beztrestnosti. „Veškerá projevená lítost směřovala k jeho osobě, nikoliv k tomu, že zmařil lidský život, že v podstatě zničil celou jednu rodinu a životy a psychiku několika lidí," podotkla Havlíková. Pozastavila se i nad tím, že obžalovaný se snažil svést část své viny na zavražděnou, když tvrdil, že mu před útokem "řekla něco hnusného". „Máme naprostou pochybnost o tom, že se něco takového stalo," uzavřela soudkyně.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky soud, krádež, vražda, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.