Kauza kolem nakladatelství Naše Vojsko má další pokračování. Policie obvinila jednoho člověka a právnickou osobu v souvislosti s červnovými zásahy v nakladatelství z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a z výtržnictví. S informací dnes přišla Česká televize.
"Ve věci týkající se produkce nakladatelství Naše Vojsko, především pak produkce s tématikou třetí říše, bylo sděleno obvinění jedné fyzické a jedné právnické osobě. Obviněným je kladeno za vinu, že spáchali zločin založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, kterého se dopustili v jednočinném souběhu s přečinem výtržnictví," řekl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbal.
Celou kauzu rozpoutaly nástěnné kalendáře s portréty nacistických pohlavárů. Nejprve předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma podal trestní oznámení na nakladatelství pro propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka.
„Státní zastupitelství pro Prahu 5 mě právě informovalo, že moje trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestných činů osobami jednajícími za nakladatelství Naše vojsko bylo postoupeno k šetření policejnímu orgánu Policie ČR,“ napsal na svůj twitterový účet zhruba před měsícem Michal Klíma. O pár hodin později se v prodejně na Smíchově objevilo několik policistů, kteří zabavili kontroverzní předměty.
Na konci května dostala výpověď z nájmu prodejna stejného nakladatelství, která sídlila na Praze 5 v prostorách Domu dětí a mládeže.„Delší dobu jsme rozhořčeni sortimentem, který nakladatelství nabízí. Považujeme ho za krajně nevhodný. Navíc prodejna funguje v Domě dětí a mládeže, kam děti denně chodí do zájmových kroužků,“ uvedla už dříve starostka Renáta Zajíčková (ODS) s tím, že se na radní i zastupitele opakovaně obraceli rodiče s dotazy, jak je možné, že se v budově, patřící hlavnímu městu, propagují a prodávají předměty se symboly nacizmu a dalších totalitních režimů. „Proto jsme se obrátili na magistrát s žádostí o ukončení nájemní smlouvy a povedlo se,“ dodala Zajíčková.
Kontroverzním sortimentem, kterým jsou třeba hrníčky a trička s portréty nacistických i komunistických pohlavárů jako Hitler, Göring, Heydrich, Stalin či Lenin nebo kniha Mein Kampf, se již v minulosti zabývala policie. Případ však uzavřela s tím, že se trestný čin nestal.
V květnu podal trestní oznámení kvůli kalendáři s portréty osobností třetí říše pro rok 2021, které vydalo nakladatelství Naše vojsko, předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Společnost podle něj porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka.
„Považuji za zcela neúnosné, že se u nás i v roce 75. výročí porážky nacismu legálně veřejně propagují představitelé nacismu,“ uvedl Klíma.
Kalendář vyvolal velkou vlnu kritiky také na sociálních sítích. „Jsem v šoku a znechucený z toho, že se takový kalendář s fotografiemi nacistických válečných zločinců prodává,“ napsal na twitteru izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron. Ke kritice se připojil i německý velvyslanec v Česku Christoph Israng. „Předměty, které oslavují ty nejhorší zločince v lidské historii, nelze tolerovat. Nedokážu pochopit, že někdo vyrábí, prodává nebo si kupuje takový odpad. Jsem rád, že se v České republice, která toho za nacistů tolik vytrpěla, rozpoutala diskuse ohledně toho, jestli podobné věci chcete dále tolerovat,“ uvedl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.