středa 16. června 2021 Zbyněk

Praha na vlastní náklady nakoupila do škol devět tisíc PCR testů

Pražský magistrát nakoupil celkem devět tisíc PCR testů pro 29 škol, které zřizuje. Jde o víceletá gymnázia a taneční konzervatoř. Právě tyto školy neměly od 10. května čím své žáky testovat, jelikož došlo k výpadku antigenních testů. Po vypsání veřejné zakázky se zástupci metropole rozhodli pro nejvýhodnější nabídku od společnosti EUC Laboratoře s.r.o., která za cenu 155 korun za test zajistí kompletní testování.

Zakázku Praha vysoutěžila za celkem 1 395 000 korun

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) jsou PCR testy nejlepším řešením testování dětí ve školách. Metropole tak spustí pilotní testování ve školách zřizovaných Prahou, v tomto případě se jedná o nižší ročníky víceletých gymnázií a taneční konzervatoře.

Dále postupujeme také v koordinaci pro zajištění potřebných kapacit laboratoří pro testování žáků PCR testy i na dalších školách zřizovaných městskými částmi. Zejména pro děti na prvním stupni je rotační výuka z mnoha ohledů absolutně nevhodná,“ říká primátor Hřib.

Zakázku na testy Praha vysoutěžila za celkem 1 395 000 korun. „V nižších ročnících pražských gymnázií, které se v pondělí vrací do lavic, se bude od začátku testovat nepoolovaným PCR v ceně 155 korun za kus. V pátek jsme nakoupili devět tisíc kusů testů, další začneme poptávat tento týden. Zároveň dáváme dohromady s radními městských částí indikativní poptávku pro základní školy, zatím jsme na čísle 12 500 kusů,“ popisuje pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).

Testování ze vzorku slin

Podle Kateřiny Veselé, provozní ředitelky z EUC Laboratoří, je prioritní najít cestu, jak zajistit bezpečný pobyt dětí ve škole a zároveň minimalizovat zátěž dětí i škol spojenou s vlastním testováním. „Proto jsme se rozhodli školy oslovit s nabídkou, kterou jsme pracovně nazvali „První pomoc školám“. Odtud plyne i výše symbolické ceny 155 korun, která pokrývá zlomek celkových nákladů. Nabídka zahrnuje kompletní službu od dodávky personifikovaných odběrových sad přes testování diagnostickými IVD certifikovanými sadami pro RT-PCR po distribuci výsledků. Testování provádíme ze vzorku slin, jejichž odběr je naprosto neinvazivní,“ uvedla Veselá.

Také rodiče dětí preferují odběr vzorku ze slin místo stěru z nosu. „Se zástupci hlavního města jsme pro žáky vysoutěžili nabídku PCR „plivacích“ testů, která bude zahrnovat softwarovou registraci, identifikaci testů a následně distribuci testů do škol, dodání samotného materiálu do laboratoří a jejich vyhodnocení. Pokryjeme tím vzniklý výpadek antigenních testů způsobený nevydařeným tendrem Státního fondu hmotných rezerv,“ doplňuje radní Šimral.

V Praze jsme v názoru na otevření škol zajedno i s opozicí, stejně jako v otázce způsobu testování dětí. Mám radost, že se společnými silami podařilo udolat ministra zdravotnictví a školy postupně přejdou na PCR testování ze slin. Jsem přesvědčená, že pravidelné testování kvalitními testy umožní, aby naše děti mohly po dlouhých měsících zase chodit do školy bezpečně i bez rotace,“ dodává Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání pražského zastupitelstva.

Ohodnoť článek

Foto ČTK/Kamaryt Michal

Štítky školství, koronavirus, covid-19, testy, PCR, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.