čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Do Thomayerovy nemocnice dorazil bamlanivimab. Lék proti koronaviru od firmy Eli Lilly

Do Česka dnes dorazila první dodávka léku chránícího před vážným průběhem koronaviru od firmy Eli Lilly s názvem bamlanivimab. Na svém twitteru to uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Lék byl podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) doručen do pražské Thomayerovy nemocnice, která jej bude předávat dalším nemocnicím.

Bamlanivimab omezuje riziko hospitalizace a úmrtí o 70 procent

Zařadili jsme se mezi 12 zemí světa, které ho mají k dispozici,“ uvedl k tomu na twitteru Babiš. Už dříve avizoval, že půjde o 500 dávek. V březnu by do ČR měly přijít první dávky léku od firmy Regeneron. Objednáno jich má být 12 tisíc, v první dodávce bude 4000 dávek.

Oba léky jsou takzvané monoklonární protilátky, které znemožňují viru vstup do buněk. Tím napodobují činnost imunitního systému a zmenšují rozsah poškození plicní tkáně. Podle výrobce omezuje bamlanivimab riziko hospitalizace a úmrtí o 70 procent.

Je určen pro pacienty krátce po nakažení koronavirem

Lék je určen pro pacienty krátce po nakažení covidem-19, kteří mají navíc rizikové faktory, jež by mohly způsobit závažnější průběh nemoci či většího riziko úmrtí.

Vhodný je tak hlavně pro pacienty s oslabenou imunitou, kvůli nemoci nebo po transplantaci orgánů. Doporučen je také pro pacienty aktuálně léčené pro onkologické nebo hemato-onkologické onemocnění, s chronickou obstrukční nemocí v určitých stádiích nebo na dialýze kvůli omezené funkci ledvin.

Hodí se také pro lidi s astmatem na biologické léčbě, se zánětem cévní stěny léčenými kortikosteroidy nebo kombinací imunosupresivních léků, lidem s trombofilií ve zvýšeném riziku vzniku krevní sraženiny nebo s plicní hypertenzí. Podávat by se mohl lék také lidem s BMI nad 40, tedy s morbidní obezitou.

Použití umožňuje zákon o léčivech

Podle dokumentu, kterým ministerstvo zdravotnictví lék povolilo, nesmí být podáván později než tři dny od pozitivního testu na koronavirus a později než sedm dní od začátku příznaků. Naopak lidem, kteří už mají rozvinutý zápal plic a potřebují dodávat kyslík, ho lékaři podávat nebudou.

Použití zatím neregistrovaných léků v ČR umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska SÚKL. V současné době je oficiálně na léčbu nákazy novým typem koronaviru schválen jediný lék, látka remdesivir od firmy Gilead Sciences. Od začátku epidemie se objevilo několik léčiv, ve které lékaři vkládali velké naděje, u žádného se zatím očekávání nenaplnila.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Facebook Fakultní Thomayerova nemocnice

Štítky ČR, koronavirus, léky, Eli Lilly, bamlanivimab

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.