středa 23. září 2020 Berta

Do MHD opět jen s rouškami. V Praze budou povinné nejspíš od podzimu

Vedení hlavního města hodlá na podzim opět zavést roušky v městské hromadné dopravě. Potvrdila to šéfka pražské hygienická stanice Zdeňka Jágrová na dnešní tiskové konferenci týkající se připomínek k „semaforu“ rizika nákazy novým typem koronaviru. Posílení opatření v nejbližších dnech hlavní město neplánuje.

Hygienička dnes zopakovala, že situaci v Praze je nutné hodnotit podle jiných kritérií než v menších městech. „To podstatné, tedy komunitní šíření, kde nezjistíme původ nákazy, se nám stále daří držet kolem 20 procent,“ řekla dnes novinářům.

Hlavní město podle ní od začátku počítá s tím, že opět zavede povinnost roušek ve veškeré městské hromadné dopravě. Stane se tak ale až poté, co skončí letní dny. „Pokud nenastane nějaká katastrofa, tak rozhodně o tom v srpnu neuvažujeme,“ dodala.

Semafor ministerstva nadzvedl primátora

Některá kritéria hodnocení situace v regionech jsou podle vedení magistrátu subjektivní. Proto bezpečnostní rada hlavního města hodlá do pátku zaslat ministerstvu zdravotnictví připomínky k představenému "semaforu". V pondělí zveřejněná mapka klasifikace regionů podle stupně zasažení novým typem koronaviru nadzvedla především představitele hlavního města. Hřib nechápe, proč by podle aktuální metriky měla být metropole, jako jediné místo v tuzemsku, umístěna do žlutého, tedy druhého nejvyššího stupně.

„Nechápu, proč zrovna Praha jako jediný region. Přitom máme méně nakažených na 100 tisíc obyvatel než některé jiné regiony a jen jednotky hospitalizovaných. Podíl případů bez známého zdroje zůstává u nás dlouhodobě na 20 procenty,“ shrnul Zdeněk Hřib.

S pomyslným semaforem, který rozděluje rizikové lokality od méně rizikových, přišlo ministerstvo zdravotnictví během pondělí. První oficiální mapu ministerstvo vydá příští týden. Při aktuálním nastavení by však jedinou žlutou lokalitou byla Praha.

„V Praze je reprodukční číslo 1,9, to je poměrně vysoký faktor komunitního šíření, tomu odpovídá řazení Prahy do žluté zóny,“ uvedl v pondělí ministr Adam Vojtěch a dodal: „Cílem je dát veřejnosti předvídatelný plán, jaké kroky mohou přijít v souvislosti s určitou epidemiologickou situací v jejich regionu. Lidé budou vědět, jaká opatření mohou očekávat. Pro hygienické stanice a samosprávy je to metodika, která jim dá návod, jak postupovat. Sjednotíme tak postupy napříč ČR.“

Nové testovací místo

Hlavní město připravuje spuštění nového testovacího místa určeného zejména pro cizince. „Probíhají intenzivní jednání o tom, kde přesně to odběrové místa bude,“ řekl dnes Hřib. Jasno by mělo být do konce týdne. Magistrát má už nyní zajištěno 40 lůžek pro cizince nebo i Pražany, kterým bude nařízena karanténa a nebudou ji mít kde strávit.

Foto Facebook.com

Štítky ČR, koronavirus, správa, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.