Počasí dnes19 °C, zítra18 °C
Sobota 30. září 2023  |  Svátek má Jeroným
Bez reklam

Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Těch komentářů bych se bál

„Těch komentářů bych se bál. Jde to do pr..le. Politika Vás smete.“ Píše mi jeden letitý klient. Otevřel si facebookovou skupinu xy a z komentářů pod nějakou politickou fotkou dovodil závěr o tom, co se skutečně děje a co si všichni myslí. Nebyly tam žádné mimořádné komentáře. Nic, co bychom si už nezvykli. Spousta hnoje. Žádná diskuze. Tedy nic, co by stálo za řeč? Myslím, že právě naopak!

Pro mne je to celé takovou malou ilustrací, toho co se u nás děje. Pán, říkejme mu Lukáš, nikdy nebyl mým voličem. Nejen proto, že je z jiného koutu republiky, ale protože jako kamioňák často nevolil vůbec a politice obecně nepřikládal důležitost; občas když byl na volby doma, tak šel. Chtěl spravedlnost, práci a klid. Většinou se trefil do nějaké vládní strany. Vztah nás dvou byl založen na vzájemném respektu klient – advokát. Nechal mne, jako tolik jiných klientů nahlédnout do nejtemnějších koutů jeho rodiny. Společně jsme případ zvládli. Pak jsme řešili nějaké další věci, doporučil nás kamarádům ze vsi.

Lukáš není žádný gauner. Táta. Manžel. Soused. Kolega. Nemá čas moc sledovat, co se kde děje. Nikdy to nedělal. Otevře večer facebook, aby věděl, co nového. Když jsem mu odpovídala na jeho zprávu, uvědomila jsem si, jak je těžké (nemožné?) vysvětlit Lukášovi (ale nejen jemu!), že co se děje na sítích, neodráží ani pravdu, ani nic. Jenže po republice běhá mnoho Lukášů, kteří mají minimum času, možná i předpokladů snažit se orientovat ve spleti, co se opravdu děje.

Můžeme stokrát říkat něco o kritickém myšlení a ověřování informací. Zeď je jasná. Lidé žijí své životy a konzumují informace rychle a snadno. Lukáš z jaksi ne úplně důvěryhodné skupiny dospěl k názoru, že jsem možná v ohrožení možná vlastizrádce. Mezi prací a pivkem neměl víc času se celé věci věnovat víc než jen, že mi napsal. Protože mne zná (kolik Lukášů mne ale nezná?).

Pak šel určitě na to pivko a řekl u stolu v hospůdce, co četl. Tedy, že je to prd..li. Tuhle informaci si odnesli z hospůdky další. A když to říkali chlapi v hospodě, tak to asi bude pravda. Nikdo už druhý den neví, kde informace vznikla a proč. Že to byla nějaká úplně divná skupina na facebooku, se nikdo nedozví a ani nebude pátrat. Síla negativních příspěvků na facebooku na Lukáše zapůsobila a podvědomě ho vedla k vytvoření názoru o tom, co si myslí všichni ostatní. O tom, co je pravda. A tuhle zprávu poslal dál. Hnůj vyhrává. Moje jedna jediná zpráva s vysvětlením, že tomu je jinak a není třeba se bát, určitě zapadla. Vím to. Rozumím tomu. Byla jediná.

O nebezpečnosti sítí pro naši společnost, pro naši budoucnost bylo napsáno mnoho. Přesto si nejsem jistá, jestli si včas a všichni, bez ohledu na politické či názorové vyznání, uvědomujeme, jak moc nám škodí, že „hnoji“ necháváme prostor. Nečelíme. Mlčíme. Necháváme zpochybnit samotné základy tohoto státu. Zdá se nám to často tak bezvýznamné, že nás ani nenapadne, že by to mohlo mít dopad. Lukášova zpráva mě znovu utvrdila v tom, že to dopad má. A že můžeme ztratit i lidi, kterým hnůj nikdy nevoněl. Táty. Sousedy. Kolegy.

Hodnocení článku je 22 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Eva Decroix

Štítky Eva Decroix, glosa, sociální sítě, internet

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Burian

To je podstata. Tahle osoba si stáhla nějakého belgického dědu z databáze, prohlásila ho za svého známého z Vysočiny, spokojeného důchodce kterému nevadí že jeho důchod nebude valorizován podle zákona. Ani po tom co byla tato lež zveřejněna, tato neodstoupí, že prý takových zná mnoho. To věříme že ve svém okolí mají tito mnoho těch kteří by ale měli peníze vracet. A tady píše důvod, oni jsou na svůj hnůj zvyklí. Viz. Minúta pravdy Milana Uhríka, generál Hynek Blaško Trampoty EU a článek První výročí vzniku války na Ukrajině, gen Petr Pelz na Inovace Republiky o návratu do minulého století, projev Alice Wedel Afd na yt Roman Kirsch čtitulky s ukázkou začerněných smluv Ursuly, hodnocení Anděly Sara Wagenknecht, exposlanec Jan Keller, exministr Vlastimil Tlustý, exposlanec F.R.Čech, Roman Šmucler na XTV, Prof John J Mearsheimer universityChicago naYT Matěj Gottwald čtitulky, na U rádiu Martina Kociánová o nové totalitě, viru, vládních dezinformátorech, omezování svobody slova (3.2.). Yt gen Šándor, FTV Prima Zlato národu ukradeno (za Tošovského). Na svobodny-svet.cz: Má práce v Kauflandu bylo okrádat dodavatele (samozřejmě naše místní), o agentech viz Nachtman(+Čurda z výsadku atentátníků na R.H.). Citát mužika s pseudonymem rotschild 1863:Ti kteří chápou systém budou tak zainteresováni na vlastním zisku nebo závislí na prospěchu který systém přináší že z jejich řad nikdy opozice nevzejde. Masa lidí neschopná to mentálně pochopit bude však své břímě nést bez reptání. Možná že ani nebude tušit že celý systém je nepřátelský jejich vlastním zájmům... až budeme kontrolovat vaše peníze tak si volte koho chcete...-euro, kryplměny, digitální peníze, konec hotovosti, bodování jako v Číně, autíčka na baterky, vše směřuje k válkám, zbrojaři a válečničtí trpaslíci, kudlanky, trubci, komedianti, lháři, podvodníci, falešní studenti falešných práv a škol prodavačů titulů, překupníků kteří sedí všude kolem nás, vyplácejí si násobky průměrné''mzdy opravdu pracujících lidí a smějí se nám se svými začerněnými smlouvami nebo prostě berou jako pošťák 468000, a kolik asi všichni včetně doradních viz trubci ve filmu Postřižiny. Dále čtěte zde ve vláknech diskuse pod Komentáře, Glosy, a dalšími články zde na drbně.

Neděle, 20. srpna 2023, 15:25Odpovědět

Těch komentářů bych se bál  |  Blogy a komentáře  |  Drbna  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.