středa 6. července 2022 Státní svátek - Mistr Jan Hus

V Praze už je pět případů opičích neštovic. Vyšetření zjistila tři nové pacienty

Státní zdravotní ústav dnes potvrdil výskyt tří nových případů opičích neštovic. Jeden pacient je z Fakultní nemocnice Bulovka, dva další z Ústřední vojenské nemocnice. Celkem je tak v hlavním městě už pět nakažených. Podle ústavu se ale jedná o mírnější variantu viru.

Odborníci z Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění vyšetřením na elektronovém mikroskopu a ověřením metodou PCR potvrdili nově další dva nakažené, a u jednoho dalšího vzorku byl pozitivní nález pouze na elektronovém mikroskopu. Kvůli nedostatku materiálu totiž nemohli provést PCR test.

„Jedná se však o pacienta, který byl v kontaktu s již potvrzeným případem a se shodnými klinickými projevy. Považujeme tedy vzorek také za definitivně potvrzený,“ napsala mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

Dva pozitivní odběry k testům poslala Ústřední vojenské nemocnice, jeden Fakultní nemocnice Bulovka. Podle mluvčí se ve všech pěti známých případech jedná o mírnější variantu viru spadající do Západoafrické skupiny virů, kde je udávána smrtnost jedno procento.

Další vzorky k vyšetření ústav podle Čechové zatím nedostal. Kontakty všech pozitivně testovaných šetří podle ústavu příslušná Krajská hygienická stanice.

První případ Státní zdravotní ústav zachytil začátkem tohoto týden. Muž, který je nyní v Ústřední vojenské nemocnici, se nakazil na hudebním festivalu v Antverpách. 

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto CDC/ Brian W.J. Mahy

Štítky opičí neštovice, nemoc, státní zdravotní ústav, nakažení, nemocnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.