Žluté květy měsíčku lékařského se zelenou stuhou jako symbol sbírky na boj s onkologickými onemocněními budou i letos nabízet dobrovolníci po celé České republice. Jubilejní 25. ročník Českého dne proti rakovině se přesunul kvůli koronavirové situaci z května na 29. září, místo jediného dne bude trvat od středy do konce týdne.
Přes 800 tisíc žlutých kytiček a 12 tisíc dobrovolníků ve žlutých tričkách. Možnost podpořit veřejnou sbírku Ligy proti rakovině bude ve všech krajích a okresech republiky. V ulicích budou dobrovolníci nabízet podporu sbírky nejen ve středu 29. září, ale ještě také ve čtvrtek a v pátek. Lidé si budou moct koupit květy za příspěvek v minimální hodnotě 20 korun i na pevných místech v knihovnách, ve školách nebo třeba na obecních úřadech. A to až do neděle 3. října.
Smyslem sbírky je nejen získat finance na nákladný výzkum léčby rakoviny a zlepšení kvality života onkologických pacientů, ale také upozornit na nutnost prevence. Ke každé kytičce tak dárce dostane od Ligy proti rakovině i letáček, ve kterém získá informace o prevenci nádorů ledvin, močového měchýře a prostaty.
Lékařka Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině, vysvětluje: „Při volbě tématu letošní sbírky jsme byli vedeni především neblahou skutečností, že diagnózu karcinomu prostaty a ledviny si v České republice vyslechne mnohem více pacientů, než jak je tomu v jiných evropských zemích. Upozorňujme především na rizikové chování, zároveň apelujeme na to, aby lidé při obtížích neváhali a navštívili lékaře bez odkladu. Při léčbě nádorových onemocnění platí zásada - čím dříve, tím lépe.“
Zájemci o příspěvek se mohou do sbírky zapojit také zakoupením takzvané e-kytičky, tedy zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo DMS KVET 60 nebo DMS KVET 90 na číslo 87 777.
V Praze bude možné kytičku zakoupit na dvaceti pevných prodejních místech. Jedná se například o průchod metra Chodov, Pedagogickou knihovnu J. A. Komenského v Praze 1 nebo v Knihovně Národního archivu v Praze 6.
Loni se celkově vybralo přes 13 milionů korun, Za čtvrt století fungování projektu rozdělili pořadatelé na potřebná místa více než 200 milionů Kč.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám