Stovky lidí ročně v Česku onemocní hepatitidou, která je často označována jako nemoc špinavých rukou a někteří o tom ani nevědí. Nakazit se lze prakticky kdekoliv a velmi dobře se šíří v kolektivech. Loni se u nás se léčilo s různými formami žloutenky 11 562 klientů VZP, což je o 1 209 méně než v roce předchozím. Na dnešní den 28. července připadá Světový den hepatitidy.
„Nejvíce pacientů trápí chronická virová hepatitida, kterou mělo 9 438 nemocných. Jejich léčba stála pojišťovnu 830,8 milionu Kč. Celkové náklady na léčbu a péči pacientů s hepatitidou byly 846 milionů korun,“ informoval Vlastimil Sršeň, mluvčí VZP.
Nejvíce nemocných s hepatitidou bylo loni v Praze (2549), následoval Ústecký kraj (1938) a Středočeský kraj (1245). Naopak nejlépe na tom byly kraje Olomoucký a Zlínský s 215 a 321 nemocnými.
„Akutní infekce hepatitidy B i C může trvat až šest měsíců. Během této fáze jsou nakažení jedinci schopni přenést virus i na další osoby. Kromě zežloutnutí očního bělma a kůže, které se ne vždy objeví, bývají příznaky akutní infekce značně nespecifické a lze je snadno zaměnit s příznaky celé řady odlišných chorob,“ uvedl mluvčí Sršeň.
Pokud je osoba pozitivní na virus hepatitidy déle než šest měsíců, trpí chronickou infekcí. S tím souvisí také nutnost provést transplantaci jater, která při jejich selhávání představuje život zachraňující lékařský zákrok. Problémem zůstává trvalý nedostatek dárců. Většina lidí s chronickou hepatitidou nemá příznaky žádné nebo obdobně jako u akutní formy pouze nespecifické. Nakažení mohou šířit virus na ostatní. I proto je nutná prevence, k níž patří mimo jiné důkladné mytí rukou, oplachování ovoce a zeleniny před konzumací anebo očkování.
Lékaři doporučují očkování u hepatitid typu A a B. Proti hepatitidě typu C není možné očkování, ale moderní medicína umí tuto nákazu úspěšně léčit.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.