Počasí dnes11 °C, zítra3 °C
Čtvrtek 9. ledna 2025  |  Svátek má Vladan
Bez reklam

V IKEM loni transplantovali rekordní počet orgánů, žijících dárců ledvin a částí jater je ale málo

Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny transplantovali loni rekordních 564 orgánů. Pocházely od 156 zemřelých dárců a 42 žijících. Lidí ochotných darovat svou ledvinu nebo část jater by ale podle přednosty Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiřího Froňka mohlo být v Česku víc. Pacienti v ČR loni dostali 952 nových orgánů, IKEM se podílel ze 60 procent.

„Česká populace je pořád ještě na to darování taková skoupá. V jiných zemích na světě je to procentuální zastoupení (žijících dárců) mnohem a mnohem vyšší," řekl Froněk. Darování ledviny nebo části jater podle něj má svá rizika, ale dárci neublíží a příjemci enormně pomůže. Jako příklad uvedl dnešní pacientku s akutním selháním jater, která dostala část orgánu od žijícího dárce. „Nebyl žádný zemřelý dárce k dispozici po celé republice ani v nejbližším okolí v zahraničí. Bez toho výkonu by ta dáma zemřela," dodal.

Lékaři musí zvažovat i to, jak velkou část orgánu mohou pacientovi odebrat, záleží to i na jeho hmotnosti a hmotnosti příjemce. „My potřebujeme pro příjemce ideální objem jater, kterých nesmí být ani moc, ani málo, a ještě navíc musí mít vhodnou anatomii," uvedl.

V současné době podle Froňka skoro 15 procent pacientů ročně musí lékaři kvůli zhoršení stavu z čekací listiny na nová játra vyřadit nebo se transplantace nedožijí. Proto se lékaři snaží využívat i orgány, které by dříve k transplantaci nepoužili. „Máme určitá kritéria ve smyslu kvality a ty lze rozumnou cestou postupně uvolňovat," vysvětlil. Například ledviny se podle něj transplantují i od starších dárců než v minulosti, stav některých orgánů se daří zlepšit napojením na přístroje.

V IKEM odebrali loni orgány od 156 zemřelých dárců, z nich 11 byli cizinci. „Průměrný věk dárců se pohyboval kolem 56 let. Odběry orgánů provádíme i u starších lidí. Nejstaršímu bylo loni 89 let," uvedl v tiskové zprávě IKEM přednosta Transplantcentra IKEM Ondřej Viklický.

Pacientům transplantovali 308 ledvin, 153 jater, 61 srdcí a 40 slinivek. Loni získali 280 ledvin od zemřelých a 28 od žijících dárců. Obvykle pacient dostane jednu novou, ve 14 případech ale získal dvě. „Jedná se o ledviny, které nemají samostatně dostatečnou funkci. Pokud ale použijeme celý pár, jejich kombinace může zajistit dostatečnou filtraci u příjemce, který by se jinak transplantace dočkal třeba i výrazně později nebo vůbec," doplnil Viklický.

Velmi málo lidí v ČR se podle Froňka rozhodne, že daruje svou ledvinu, aniž by ji potřeboval nějaký jeho konkrétní známý člověk. O něco častější je žijící dárce z rodiny nebo mezi přáteli. „Kéž by to bylo tak, že vyšetříme několik dárců a ani jeden vhodný není, ale ani tak to bohužel není. Často se ani žádný dárce (z rodiny) nehlásí," řekl. Pokud má pacient dárce, který není vhodný pro něj, hledají lékaři další dvojici pro takzvanou párovou výměnu.

V IKEM loni transplantovali i nejvíc srdcí od roku 2000, bylo jich 61. „Snažíme se optimalizovat proces vyšetřování pacientů s pokročilým srdečním selháním ve spolupráci s referujícími pracovišti z celé republiky tak, abychom zachytili každého pacienta, který by mohl mít přínos z implantace mechanické srdeční podpory nebo transplantace srdce," uvedl v tiskové zprávě přednosta Kardiocentra IKEM Josef Kautzner.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto IKEM

Štítky zdraví, transplantace, IKEM, dárci, rekord

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V IKEM loni transplantovali rekordní počet orgánů, žijících dárců ledvin a částí jater je ale málo  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.