Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 27. června 2024, 18:30
Péči o rány pacienti často podceňují. Přitom pokud se do rány dostane infekce, v nejlepším případě se proces hojení výrazně prodlouží, v tom nejhorším může dojít k napadení dalších orgánů, což může způsobit velmi vážné následky či dokonce smrt pacienta, způsobenou celkovou sepsí. Mezi nejčastější chyby, kterých se pacienti při péči o ránu dopouštějí, patří používání nesterilních obvazů nebo sahání si do rány. Na průběh a přítomnost infekce má však vliv i řada vnitřních faktorů, které pacient ovlivnit nemůže – například stav imunitního systému. Se správným hojením rány mohou ve specializovaném prostředí pomoci odborníci z Centra hojení chronických ran.
Infikovaná rána je noční můrou každého pacienta i lékaře. A oprávněně. Infekce v ráně totiž může výrazným způsobem zpomalit proces hojení – a v některých případech se rána v důsledku infekce ani nemusí plně zahojit. V extrémních případech, kdy problém není léčen a pacientova imunita je oslabena, může dojít k rozšíření infekce dále do těla.
Rány jako takové přitom pro většinu lidí nejsou nevšední zkušeností. Mohou vzniknout mechanickým poraněním, teplotním nebo chemickým poškozením, ale i v důsledku některých nemocí. „Za ránu označujeme jakékoliv porušení pokožky na povrchu těla. Mnohdy zapomínáme na to, že i naše kůže je orgán, který navíc pokrývá plochu téměř dvou metrů čtverečních. Zastává mnoho klíčových funkcí, a proto může jeho porušení představovat pro naše tělo zásadní hrozbu,“ upozorňuje Kristýna Bičanová, DiS. z Centra hojení ran v Praze.
Jedním z problémů, které poškození pokožky představuje, je fakt, že kůže není nikdy sterilní – a to ani v případě, kdy je čistá. Povrch našeho těla je totiž trvale osídlen různými druhy mikroorganismů, které tvoří tzv. kožním mikrobiom. Najdeme v něm roztoče, bakterie, viry a třeba i kvasinky. Na jediném centimetru kůže žije průměrně milion těchto mikroorganismů z asi 500 různých druhů. Vznikne-li na povrchu kůže rána, tito nežádoucí hosté mohou proniknout hlouběji do tkání. Tělo na tuto skutečnost automaticky reaguje tím, že aktivuje imunitní systém a vyvolá zánět.
„Lidské tělo se s infekcí ve většině případů dokáže vypořádat samo. Organismus se proti ní brání imunitním systémem. Ten v boji proti infekci používá dvě hlavní zbraně. První z nich je tvorba protilátek a druhá je imunita, zprostředkovaná buňkami, které jsou k boji s mikroorganismy přímo určeny. Tyto buňky ovšem také produkují látky zvyšující aktivitu buněk pohlcujících bakterie. V některých případech tak problémy může způsobovat samotná obranná reakce těla, nikoliv mikroby. Například zvýšená tvorba hlenu při zánětu plic je výsledkem obrany těla, který může onemocnění i zhoršit,“ varuje Kristýna Bičanová, DiS.
Závažnost následků i způsob, kterým se u pacienta infekce projeví, závisí na několika faktorech. Všechny však souvisejí s jeho zdravotním stavem a přístupem k prevenci.
Infikovanou ránu naštěstí není příliš těžké rozpoznat. Obvykle si pacient všimne minimálně jednoho, ale i více příznaků najednou.
Ačkoliv by pacienti v průběhu léčby měli ráně věnovat zvýšenou pozornost, rozhodně není vhodné spoléhat pouze na vlastní úsudek. Specializovaná Centra pro hojení chronických ran proto poskytují pacientům možnost průběžných kontrol a konzultací. „O tom, zda se v ráně projeví infekce, rozhoduje řada faktorů. Ty vnitřní, jako je imunita pacienta, většinu času ovlivnit nelze. Vnější faktory ale ano. Proto je klíčové, aby se pacienti o své rány starali již od začátku procesu hojení,“ říká Kristýna Bičanová, DiS. a zároveň dodává: „S diagnostikou infekce, její léčbou i prevencí umí vždy nejlépe poradit odborník. Zpozorujeme-li jakýkoliv nežádoucí či nečekaný vývoj hojení, je vždy vhodné tento stav konzultovat s lékařem. V opačném případě totiž riskujeme, že varovné signály přehlédneme či podceníme, čímž si můžeme zadělat na mnohem vážnější problémy i trvalé následky.“
Infekci v ráně v žádném případě není vhodné podceňovat. Pokud zpozorujete některý z příznaků, neváhejte a vyhledejte pomoc odborníků. Některé typy ran jsou totiž k infekci náchylnější než jiné a vyžadují zvýšenou péči. „Například rány od popálenin jsou typicky vysoce náchylné ke vzniku infekce. To samozřejmě prodlužuje a stěžuje i proces jejich hojení. Kromě popálenin jsou pak vysoce náchylné k infekci například i diabetické a bércové vředy na dolních končetinách,“ varuje Kristýna Bičanová, DiS.
Mezi nejspecializovanější pracoviště v oboru se řadí centra hojení ran. „Zamezit infekci je jedním z úplně prvních úkolů, o které se po přijetí pacienta do péče staráme. Velkou roli hraje čisté a bezpečné prostředí, které obvykle v domácích podmínkách není možné zajistit. Při ošetření rány pracují naši lékaři a sestry v rukavicích a používají sterilní nástroje a obvazy. Pokud dojde k otravě krve neboli sepsi, jsme připraveni včas nasadit antibiotickou léčbu a ránu ošetřit antiseptickými přípravky,“ říká Kristýna Bičanová, DiS. z Centra hojení ran Praha a doplňuje, že v průběhu celé léčby mohou odborníci využít takové nástroje a přípravky, aby co nejlépe vyhověli individuálním potřebám pacienta. Důležitá totiž není jen první návštěva Centra. Pacienti by sem měli pravidelně docházet i na převazy rány. Při této příležitosti mohou lékaři a sestry ránu zkontrolovat a v případě, kdy se nehojí, jak má, včas zasáhnout. K návratu do normálu tak obě strany ve finále vynaloží mnohem méně času i prostředků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.