Pražský dopravní podnik (DPP) testuje čištění vozů polymerovou dezinfekcí. Zkušebně bude látka použita ve dvou tramvajích na lince číslo 18 a v jednom autobuse. Cílem je zajistit čistotu vozů na delší dobu. Podnik testovací čištění za 14 dnů vyhodnotí a rozhodne se, zda jej začne používat. Novinářům a Českému rozhlasu to dnes řekli generální ředitel DPP Petr Witowski a nezávislý specialista na úpravy vody a dezinfekce Petr Wagner. Nový způsob čištění podle Witowského nesouvisí s hrozbou nákazy novým typem koronaviru.
"Výhoda této dezinfekce je, že nejenom dezinfikuje jako každá jiná, ale má dlouhodobý účinek. Ten zabezpečí, že pravidelně ošetřované povrchy jsou dlouhodobě chráněny a celkový počet mikroorganismů se snižuje. Mikrobiologická zátěž je nižší a je to čistější," řekl Wagner. Standardní prostředky mají účinnost v řádu minut až desítek minut. "Tady se pohybujeme v řádu dnů. Dá se říci, že u čistějších prostor je povrch chráněn až 21 dnů," řekl Wagner.
DPP nechal před nanesením nanopolymerů udělat stěry z interiérů tramvají. Po dvou týdnech v běžném provozu s novou látkou udělá další a následně rozbor. "Ukáže-li se, že je to efektivní a účinné, jak výrobci deklarují, tak se budeme snažit dohodnout se současnými poskytovateli úklidových služeb, jestli oni ji dokážou nakoupit a aplikovat. Pokud ne, budeme muset vypsat veřejnou zakázku," řekl Witowski. Náklady na testování DPP nehradí.
Úklid novou technologií zabere u tramvaje typu 15T For City necelých 15 minut a na zaschnutí stačí dalších asi deset minut. Látka se sama rozkládá a není třeba ji stírat. "Takzvanými fogary (rozprašovače) jsou dezinfikovány všechny části vozu i vzduchotechnika. Pak máme velmi exponovaná místa, jako jsou madla, a tam je dobré to ještě aplikovat ručně a setřít hadrem," řekl Wagner.
Testování nesouvisí s nynější hrozbou nákazy koronavirem. "Bylo plánováno již dlouhodobě. Rozhodli jsme se proto, že chceme být smart společnost a používat nejnovější dostupné technologie, což je nesmí omezit pouze na IT," řekl Witowski.
Podniku látku nabídla k testování společnost Wero Energy. V Česku byla podle společnosti polymerová dezinfekce použita jako prevence před šířením virů například v kancelářských komplexech, potravinářských provozech, v zoo, na letišti nebo ve školách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.