Základní a střední školy se musí vypořádat s nedostatkem psychologů. Důvodem je mimo jiné nevýhodný způsob financování pro pracovníky a uzavírání smluv na dobu určitou. Od roku 2025 by se měla situace změnit, zástupci pedagogů ale mají k řešení výhrady.
V přepočtu na plné úvazky střední školy v České republice aktuálně zaměstnávají 101 psychologů. Na jeden úvazek tak připadá 4 244 středoškoláků. Na základních školách je situace o trochu lepší, o jednoho psychologa se dělí necelých 2 400 dětí. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.
„Školní psycholog je zaměstnán na plný úvazek málokdy, většinou se jedná o poloviční nebo i menší pracovní úvazky, takže musí objíždět více škol,“ vysvětlila v tiskové zprávě Hana Mikulcová, zástupkyně ředitele na základní škole v Benešově. „Fyzicky je tudíž počet psychologů ve školách přibližně dvojnásobný, to znamená, že psycholog působí jen na každé páté škole, což je naprosto nedostačující počet,“ dodala.
Pozici školního psychologa financují už od roku 2005 evropské fondy v rámci projektu VIP kariéra. Plat tak zaměstnanci získávají například prostřednictvím podpůrných opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.
„Problém je, že školní psychologové nyní dostávají pracovní smlouvu na dobu určitou, což je jen několik let po dobu trvání projektu,“ uvedl ve zprávě pro novináře Radek Sárközi, prezident spolku Pedagogická komora.
Situace se má změnit v roce 2025, kdy začne financování pozice školních psychologů přímo ze státního rozpočtu. Počet psychologů by se tak měl podle ministerstva školství zdvojnásobit.
K plánované změně mají ale někteří pedagogové výhrady. „Hlavní problém je, že se přechod na financování přímo ze státního rozpočtu týká pouze základních škol, ovšem školní psychology potřebují rovněž střední školy,“ podotkl v tiskové zprávě ředitel střední školy v Mladé Boleslavi Štefan Klíma.
Počet psychologů bude závislý na počtu studentů v dané škole. Zvyšovat se bude skokově, což může být podle Sárköziho problém. „Preferoval bych lineárnější odstupňování vždy po 0,1 úvazku na daný počet žáků školy,“ uvedl v tiskové zprávě. „Například do 49 žáků 0,1 úvazku, od 50 do 99 žáků 0,2 úvazku, od 100 do 149 žáků 0,3 úvazku a tak dále,“ navrhl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.