Největší světová konference zaměřená na částicovou fyziku se uskutečnila i letos navzdory koronaviru. Mezinárodní akce však proběhla online. Nicméně, jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré, přičemž to platí i v tomto případě. Virtuální prostor totiž poskytl nové možnosti pro experimentování a jednu z nejprestižnějších vědeckých konferencí otevřel široké veřejnosti.
Čtyřicátý ročník konference International Conference on High Energy Physics (ICHEP) se měl ve dnech 28. července až 6. srpna odehrát v Praze. Do hlavního města měla podle původního plánu zamířit více než tisícovka vědců včetně několika nositelů Nobelových cen. Pandemie však pořadatele donutila přesunout jádro programu do virtuálního prostředí.
Online se uskutečnila jak odborná část, tak program určený veřejnosti. Na realizaci obou složek se podílela Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MFF UK).
„Podle reakcí, které přicházejí, soudím, že konference byla úspěšná. Je za tím především obrovské množství práce odvedené lokálním organizačním výborem. Připravit online akci těchto rozměrů ve velmi omezeném čase není vůbec jednoduché. Rád bych proto poděkoval všem, kteří se do organizace ICHEP 2020 zapojili,“ shrnul předseda lokálního organizačního výboru profesor Zdeněk Doležal z MFF UK.
Sérii veřejných přednášek, živě přenášených na kanále YouTube, v pondělí zahájil americký nobelista Barry Barish. Ten se spolu s dalšími kolegy v roce 2015 zasloužil o experimentální potvrzení existence gravitačních vln. Gravitačním vlnám zasvětil i své pondělní vystoupení. Záznam přednášky, který dosud zhlédlo více než tři tisíce diváků, je na YouTube dostupný i s českými titulky.
Součástí hlavního programu pak byla virtuální prohlídka obřího detektoru ATLAS na urychlovači LHC v ženevském CERN. Ve stometrové hloubce pod zemí diváky provedli dva mladí experimentátoři, kteří po exkurzi také odpovídali na divácké otázky. Na konferenci měl i premiéru animovaný film Den s částicemi (A Day with Particles) zachycující typický den českého částicového fyzika. Krátký snímek vznikl na Matfyzu ve spolupráci mladých vědců a studentů.
Online proběhlo také několik experimentů včetně osvěžujících pokusů s pivem, které připravil tým doktora Martina Rybáře z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK a živě je přenášel z pražské Troje. Veřejnou část konference pak završila audiovizuální show Colliderscope Music amerického fyzika z Harvardovy univerzity a také umělce Lawrence Lee. Živý přenos se odehrál v pražském klubu Cross, kam tentokrát mohli diváci a posluchači také osobně zavítat.
Na pořadatelství letošní virtuální konference se vedle Univerzity Karlovy podílely také další domácí výzkumné instituce, konkrétně České vysoké učení technické v Praze, Fyzikální ústav AV ČR, Ústav jaderné fyziky AV ČR, Univerzita Palackého v Olomouci, Technická univerzita Liberec a Západočeská univerzita v Plzni. Záznamy všech vystoupení z veřejného programu ICHEP 2020 jsou dostupné na kanále YouTube.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.