Odpadní vody v Praze se od začátku srpna testují i na opičí neštovice. V tiskové zprávě o tom informovaly Pražské vodovody a kanalizace. Výsledky vyhodnocuje Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT) a Vojenský zdravotní ústav. Podobně už téměř rok sledují v odpadních vodách výskyt covidu-19. Výsledky očekávají na konci srpna. Laboratoře potvrdily dosud 35 případů opičích neštovic, z nich 27 v metropoli.
„Od vyšetření odpadních vod na opičí neštovice očekáváme v prvé řadě zmonitorování situace a sledování trendů vývoje. Lze předpokládat, že případů je více, než je hlášeno. Výsledky vyšetření jsme připraveni konzultovat a v případě nepříznivé situace adekvátně reagovat," uvedla v tiskové zprávě ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Shumová.
Vzorky vody odborníci vyšetřují metodou PCR, tedy stejnou jako se vyšetřují vzorky po odběru z nosohltanu při podezření na nákazu covidem-19.
„Od začátku srpna třikrát týdně odebíráme vzorky odpadních vod na nátoku Stávající vodní linky a Nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod Praha. Výběr monitorovacích míst tak vypovídá o situaci na celém území metropole," uvedl generální ředitel PVK Petr Mrkos.
Výskyt koronaviru v odpadních vodách PVK monitoruje od začátku září 2021, zaměřovala se na vybrané základní školy, zdravotnická a sociální zařízení, studentské koleje nebo dopravní uzly.
Takzvané opičí neštovice se mimo země svého běžného výskytu v Africe začaly šířit letos na jaře. V České republice laboratoře první případy potvrdily na konci května. Dosud bylo odhaleno 35 nakažených ze šesti krajů, nejvíc případů je v Praze. Všichni dosud nakažení jsou muži, podle odborníků se nákaza přenáší blízkým stykem, například sexuálním, a nejvíc se šíří v komunitě mužů majících sex s muži.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.