neděle 25. září 2022 Zlata

Majetkový úřad draží znovu Palác Broadway. Vyvolávací cena je přes miliardu

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zahájil dnes v poledne třetí pokus o prodej pražského Paláce Broadway v elektronické aukci. Vyvolávací cena je 1,05 miliardy korun. Mluvčí úřadu Michaela Tesařová uvedla, že minimálně jeden zájemce složil požadovanou kauci 20 milionů korun, jinak by systém aukci automaticky zrušil. Výsledek bude znám ve středu po poledni.

Letos už ho jednou zkoušeli prodat

Funkcionalistický palác je mezi ulicemi Celetná a Na Příkopě nedaleko náměstí Republiky. Úřad se jej se stejnou vyvolávací cenou neúspěšně pokusil v aukci prodat dvakrát, a to letos v březnu a loni v září. Vyvolávací cena 1,05 miliardy korun je podle dřívějších informací nejvyšší minimální cena požadovaná v aukci za dobu existence úřadu.

„Pokud by v aukci padl alespoň jeden příhoz a aukce skončila úspěšně, ÚZSVM s ohledem na uzavřenou smlouvu, kterou převzal společně s budovou od tehdejší Správy železniční dopravní cesty, osloví stávajícího nájemce k dorovnání nejvyšší podané nabídky," uvedla dnes Tesařová. Pokud by nájemce do tří měsíců právo nevyužil, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových by uzavřel smlouvu s vítězem elektronické aukce. Nájemce bude mít možnost budovu odkoupit i v případě, že v aukci opět nikdo nepřihodí,

V současnosti prostory funkcionalistického paláce ze 30. let minulého století využívá Divadlo Broadway. Jeho majitelem je Oldřich Lichtenberg, který po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli smlouvě, jíž je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zájemce složil kauci, ale nepřihodil

V prvních dvou elektronických aukcích neměl o palác nikdo zájem. Jeden zájemce vždy složil kauci, ale při samotné aukci neučinil žádný příhoz (minimálně 200 tisíc korun). Ve třetím kole musejí zájemci složit kauci 20 milionů korun do 5. srpna do půlnoci.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových převzal stavbu architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého v roce 2016 od tehdejší Správy železniční dopravní cesty, dnes Správy železnic. V souladu se zákonem Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nejprve objekt nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj neprojevila zájem. Dosud nejvyšší částku 790 milionů korun získal stát z prodeje areálu na náměstí Republiky v Praze a prodejem pražského areálu U Půjčovny, který se po 100 příhozech prodal za 355,1 milionu korun.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových

Štítky palác Broadway, aukce, majetková úřad, funkcionalismus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.