Vláda radí domácnostem šetřit. Někteří odborníci ale dodávají, že šetřit by neměly jen rodiny, ale také firmy nebo celé městské části. Praha 10 se proto rozhodla, že do školek a škol na svém území pořídí technologie, které jí pomohou optimalizovat spotřebu energií.
„Nejen ta příští zima, ale i ty další dvě po ní budou složité. V létě máme nákupní centra vychlazená na 18 stupňů a v zimě vytopená na 22, to je sice příjemné, ale jsou to věci u kterých si teď musíme říct, jestli je chceme a jestli je potřebujeme,“ nechal se slyšet vylvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška v rozhovoru pro Blesk.
V té samé době se podobně vyjádřil i premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády. „Žádné záruky dodávek ruského plynu v současné době neexistují, proto se musíme chovat co nejšetrněji, rozumně, odpovědně,“ řekl. Plyn z Ruska sice už proudí, apely na šetření to ale neutišilo.
Praha 10 se možná i proto rozhodla jako zřizovatel zavést technologii vzdáleného odečtu elektřiny, plynu a vody ve školách a školkách. V roce 2018 poprvé použila tento systém ve volnočasovém areálu Gutovka, v roce 2019 pak spustila pilotní projekt v několika základních školách. Výsledkem bylo podle MČ několik ušetřených milionů korun.
„Moderní měření a regulace dokáže uspořit kolem 30 % nákladů na energie a vodu. Což ještě nabývá na významu v současné, energeticky značně turbulentní době,“ vysvětluje místostarosta Petr Beneš (Piráti) rozhodnutí pokračovat s užíváním technologie, která umožní průběžně sledovat spotřebu energií. „Průběžná zjištění umožňují rychle odhalovat poruchy, které se projeví únikem vody či tepla. Podněty využijeme také při plánech na zateplování jednotlivých budov, výměně kotlů a podobně,“ vysvětlil na webu městské části Beneš.
Pořizovací cenu a celkovou návratnost investice ale městská část nezveřejnila.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.