S přijímáním uprchlíků z Ukrajiny souhlasí tři čtvrtiny Čechů. Pro možnost jejich trvalého usazení v České republice je ale jen deset procent obyvatel. Z výsledků je patrné, že se česká veřejnost staví k přijímání běženců před ruskou invazí vstřícněji, než jak se v minulosti stavěla k přijímání uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky.
Průzkum zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění.
Souhlas s přijímáním ukrajinských uprchlíků vyjádřilo v průzkumu 75 procent lidí. Rozhodně pro bylo 27 procent a spíše pro 48 procent dotázaných. Proti přijetí se postavila téměř čtvrtina dotázaných. Rozhodně proti bylo osm procent a spíše proti 15 procent respondentů.
„Podrobnější analýza ukázala, že vyšší podporu přijímání uprchlíků z Ukrajiny vyjadřují absolventi vysokých škol, dotázaní s dobrou životní úrovní vlastní domácnosti," uvádějí autoři průzkumu. Z hlediska politické orientace vyjadřovali podporu přijímání uprchlíků lidé hlásící se k pravici a ti, kdo se zajímají o situaci na Ukrajině či o situaci běženců z této země.
Pro možnost trvalého usazení ukrajinských uprchlíků v České republice se vyslovila desetina dotázaných. Pro pouze dočasné přijetí s následným návratem do země původu, jakmile to bude možné, by souhlasilo 75 procent Čechů. Názor, že by Česko uprchlíky z Ukrajiny neměli přijímat vůbec, podpořilo 13 procent respondentů.
Lidí, kteří přijetí uprchlíků z Ukrajiny neodmítají, se autoři průzkumu ptali také na to, jaký počet by Česká republika podle nich měla přijmout. V případě dlouhodobého přijetí se zhruba třípětinová většina respondentů vyslovila pro to, aby jejich počet byl do 100 tisíc. Dalších 37 procent soudilo, že by jejich počet měl být nanejvýš 50 tisíc. V případě krátkodobého přijetí téměř třetina dotazovaných uvedla jako akceptovatelný počet uvedla 250 tisíc a výše, další čtvrtina uváděla 100 tisíx až 250 tisíc, a 28 procent by souhlasilo s maximálně 100 tisíc uprchlíků.
Otázka na přijímání uprchlíků z Ukrajiny se v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění letos objevila poprvé. V minulosti ale byla respondentům pokládána otázka zkoumající postoje k přijímání uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky. Ze srovnání podle autorů průzkumu vyplývá, že k jejich přijímání se česká veřejnost stavěla mnohem odmítavěji, než je tomu v případě Ukrajinců. Například v lednu 2016 se proti přijímání uprchlíků vyslovily skoro dvě třetiny respondentů a v říjnu 2017 odmítavý postoj zaujímalo sedm z deseti dotázaných.
Ruská invaze na Ukrajinu začala letos 24. února. Centrum pro výzkum veřejného mínění sbíralo názory na uprchlíky z této země od 18. března do 9. května. Do průzkumu se zapojilo 845 obyvatel České republiky ve věku od 15 let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
To asi ta VĚTŠINA RESPONDENTŮ při té anketě byla z PS a Senátu.Jsem z Prahy a mě se nikdo na tohle neptal !!Protože bych sám za sebe do té ANKETY napsal NESOUHLASÍM S PŘIJÍMÁNÍM UPRCHLÍKŮ Z UA !! Materiální a finanční pomoc ano,ale aby chudáci cestovali takovou dálku když měli možnost jít do Kyjeva,kam bezpečně jel i Fiala a cestovalo tam i spousta V.I.P. z USA a měli od médií celosvětově + tak to je podle mě na palici. Další ZVLÁŠTNOST je když USA bojovala v Iráku ,tak jsme jako ČR nepomohli statisícům utečencům abychom je bezplatně dovezli do ČR a ubytovali je tu taky zdarma. To se jen vybírali peníze a víc .......NIC !! Nojo to tam vlastně NEBOJOVALO RUSKO a v hlavní roli NEBYL PUTIN !!