Několik aktivistů z Amnesty International dnes odpoledne demonstrovalo na Václavském náměstí v Praze. Na hlavy si nasadili černé a žluté pytle a na krky oprátky. Upozornili tak na vydání mezinárodního reportu o trestu smrti v roce 2021. „Upoutali jsme pozornost veřejnosti a připomněli jsme, že toto je realita dnešního světa,“ řekl na místě naší redakci mluvčí Amnesty International Erik Bartoš.
Na Václavském náměstí se dnes odpoledne sešlo několik aktivistů, kteří si s pytli na hlavách a oprátkami kolem krku stoupli přímo před sochu Svatého Václava. „Ukazujeme tady fotky jednotlivců, kteří jsou v tuto chvíli v celách smrti v různých koutech světa a bezprostředně jim hrozí poprava. Jde o politické vězně,“ řekl Erik Bartoš.
Nejvíce lidí v roce 2021 dostalo trest smrti v Číně, která popravila tisíce lidí. V Íránu se uskutečnilo nejvíce poprav od roku 2017 a Saudská Arábie počet poprav více než zdvojnásobila. „Volíme netradiční formu demonstrace. Naši dobrovolníci měli na hlavách pytle a oprátky, čímž jsme upoutali pozornost veřejnosti a připomněli jsme, že toto je realita dnešního světa. To, že se to neděje u nás, neznamená, že se to neděje nedaleko,“ pověděl mluvčí.
Podle oficiálních čísel bylo loni v 18 zemích světa provedeno nejméně 579 poprav. „Děje se to například v Bělorusku, které nedávno informovalo o tom, že začne popravovat lidi za terorismus. V Bělorusku mohou dostat trest za terorismus například političní vězni. Tresty smrti se pak v Bělorusku mohou týkat disidentů, novinářů nebo různých kritiků režimu,“ doplnil Bartoš.
Data o popravách nezahrnují další tisíce lidí odsouzených k smrti nebo popravených v Číně, Severní Koreji nebo Vietnamu. Přesné počty poprav v těchto třech zemích totiž znemožňují tamní státní praktiky omezování informací a utajování.
„I Češi a Češky si z období před rokem 1989 pamatují, že jsme podobné situace zažívali, protože zde vládl totalitní režim, který pronásledoval, věznil a popravoval politické vězně. Proto jsme se rozhodli naší kampaní symbolicky připomenout osud doktorky Milady Horákové, která byla po vykonstruovaném procesu zavražděna. Chceme tím upozornit na to, že podobné příběhy, jako byl ten její, se dějí i v 21. století. Ale že na rozdíl od tehdejší doby máme nyní více možností, jak politickým vězňům pomoci,“ doplnil Erik Bartoš ve zprávě pro novináře.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Takže demonstrace za obnovení trestu smrti? Nebo jak tomu mám rozumět?
Myslím, že v dnešní době je už větší totalita než byla za komunistů, je cenzura a dokonce weby, kde mohou "hrdinové" udávat veřejně druhé a jsou ještě chápáni jako vlastenci. Trest smrti bych znovu zavedla pro zločince, kteří spáchají úkladnou vraždu nebo ublíží dítěti s trvalými následky a pod. Vyjmula bych z toho politiku. V dnešní době si vrah odsedí pár let a pak za vzorné chování je propuštěn a zanedlouho spáchá další zločin, protože vězení je pro něj vlastně taková dovolená.