Vedení Prahy chce půjčit městské firmě Pražská plynárenská až dvě miliardy korun na nákup plynu na další zimu. Úvěr dnes schválili radní, definitivně o něm rozhodnou zastupitelé na svém jednání koncem dubna. Radní dnes také schválili tzv. patronátní prohlášení pro banky, u kterých společnost úvěruje. Důvodem podpory jsou ceny plynu, které od loňska prudce rostou.
Pražská plynárenská patří mezi největší tuzemské dodavatele energií, plynem a elektřinou zásobuje zhruba 425 tisíc odběrných míst. Jejím jediným akcionářem je Pražská plynárenská Holding ovládaná Prahou.
„Rád bych zdůraznil, že Pražská plynárenská je stabilní a finančně zdravá společnost. Aktuální potřeba dodatečného financování je vyvolána zcela výjimečnou situací na trhu, kterou řeší různým způsobem všichni dodavatelé energií,“ uvedl k plánovanému úvěru radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).
Podle informací společnosti vzrostly ceny zemního plynu meziročně desetinásobně a výrazně vyšší jsou i další náklady, jako jsou garance u operátora trhu OTE. Zajištění zásob plynu pro další zimní období tak bude výrazně dražší.
„Je třeba připomenout, že Pražská plynárenská je zároveň i tzv. dodavatelem poslední instance, tedy tím, kdo se postará o odběratele zemního plynu v Praze v případě pádu jejich dodavatele. I z tohoto pohledu je tedy zásadní, abychom jí maximálně pomohli čelit tlakům, které dnešní složitá doba přináší," dodal primátorův náměstek Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).
Situaci v Pražské plynárenské v souvislosti s půjčkou dříve kritizoval předseda klubu ANO v městském zastupitelstvu Ondřej Prokop. „Je výsledek Pražské plynárenské, které aktuálně chybí 6 miliard Kč!!! jen výsledek energetické krize nebo došlo i na manažerská pochybení novým zpolitizovaným vedením,které si do firmy přes odpor opozice a odborníků protlačili Piráti v čele se Zdeňkem Hřibem?" napsal na Twitteru Prokop.
Radní dnes schválili i patronátní prohlášení, což je forma vyjádření podpory ze strany majitele ve vztahu k bankám, od kterých chce firma získat úvěry. Nejde ale o přímou záruku. „Z patronátního prohlášení neplynou hlavnímu městu Praze žádné závazky a nejedná se ani o ručení či jiný zajišťující instrument," stojí ve schváleném materiálu. Prohlášení se vztahuje k smlouvám, které firma již v minulosti ohledně úvěrů s bankami uzavřela.
Kvůli extrémnímu růstu cen energií na velkoobchodních trzích skončila v Česku od loňského podzimu zhruba dvacítka dodavatelů. Největší z nich, skupina Bohemia Energy, ukončila činnost v polovině října. Měla asi 900 tisíc zákazníků. Situaci dále zhoršila válka na Ukrajině. Na úrovni EU se už řadu týdnů diskutuje o přerušení dodávek ruské ropy a plynu, na němž je však řada evropských zemí včetně České republiky do značné míry závislá.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.