úterý 2. června 2020 Jarmil

MENŠINY V PRAZE: Židovský svátek světel chanuka oslaví na dvou místech

První letošní chanukovou svíci dnes v 17:30 zapálí vrchní zemský rabín Karol Sidon na pražském nádraží Bubny. Zahájí tak oslavu osmidenního židovského svátku chanuka, neboli svátku světel. Bubenské nádraží zvolila Židovská obec záměrně, za druhé světové války odtud odjížděly židovské transporty do koncentračních táborů. V současnosti se zde chystá památník. Ve stejný čas se rozsvítí velká pražská menora, tedy devítiramenný svícen, i na Palachově náměstí v Praze.

Chanuka je stejně jako všechny židovské svátky pohyblivým svátkem. Připomíná zázrak při opětovném vysvěcení chrámu po povstání Makabejských před více než 2100 lety. Podle tóry našli tehdy Židé po příchodu do svatostánku jen jednu nádobku s olejem. Chrámový svícen by tak vydržel hořet jen den, plál ale osm dní. Za tu dobu se stihl připravit a posvětit olej nový.

V Praze zapálení menory na Palachově náměstí v posledních letech organizuje Chabad Praha, jenž reprezentuje chasidské hnutí. První obří menora byla v Praze vztyčena v roce 1998, od roku 2001 stojí každoročně právě na Palachově náměstí.

K hlavnímu symbolu svátku, zapalování svíček, postupem doby přibylo několik obyčejů, které připomínají křesťanské Vánoce, děti například dostávají drobné dárky. Chanuka je ale dávána do souvislosti s Vánocemi jen kvůli období, ve kterém se odehrává. Má jiné poslání.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, židé, chanuka, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.