Počasí dnes20 °C, zítra25 °C
Neděle 1. října 2023  |  Svátek má Igor
Bez reklam

V Praze proběhla největší otužilecká akce. Ve Vltavě plavalo 360 lidí

V mrazivém počasí si tradiční vánoční plavání ve Vltavě dopřálo 360 otužilců. Nejstarší, největší a nejznámější otužilecká akce v republice, Memoriál Alfreda Nikodéma měl dnes jubilejní 75. ročník. Milovníci ponorů do ledové vody se scházeli dopoledne na Slovanském ostrově, kde v jedenáct hodin odstartovaly závody na třech různě dlouhých tratích. Podobně studenou vodu jako dnes zažili otužilci v Praze naposledy před osmi lety.

Voda měla 3,4 stupně

Ředitel soutěže a předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha Tomáš Prokop řekl, že voda měla před závodem 3,4 stupně, od noci klesala teplota s každou hodinou. Účastníci tak mohli usilovat o otužilecké výkonnostní stupně. To je možné jen v takzvané ledové vodě, tedy vodě o teplotě do čtyř stupňů Celsia. Teplota vzduchu dnes v centru Prahy byla minus šest stupňů Celsia.

Na soutěžní 750 metrů dlouhé trati zvítězila mezi ženami sedmadvacetiletá dálková plavkyně Lenka Štěrbová, která předtím závod vyhrála již sedmkrát. Mezi muži zvítězil Jiří Polanský (1978).

Loni se akce konala navzdory protipandemickým opatřením, když ministerstvo zdravotnictví pro ni učinilo výjimku. Voda měla před rokem 5,8 stupně, teplota vzduchu byla 1,8 stupně a zaplavalo si 260 otužilců. Také letos se mohli zúčastnit jen lidé po prodělání nemoci covid-19, ti, kdo jsou očkovaní, nebo za určitých podmínek po předložení negativního PCR testu.

Nejstarší plavkyní bylo 82 let

„Plavu již tři roky, začal jsem ještě před covidem," řekl před startem Hanuš Provázek, který dnešní studenou vodu bral jako výzvu a vydal se na nejdelší trať. Oblékl si dvě plavecké čepice stejně jako jeho přítelkyně Andrea. Ti, kdo si při plavání ve studené vodě neponořují hlavu, nosí dokonce kulicha, hlavou totiž z těla odchází nejvíce tepla, doplnil.

Nejstarším plavcem dnes byla Blanka Vyskočilová z Hradce Králové, které je 82 let, nejmladším účastníkem desetiletá Kateřina Rejzková z Holoubkova.

Měřená soutěž na 750 metrů je Memoriál Františka Venclovského, dvě tradiční kondiční tratě mají 100 metrů jako Memoriál Štěpána Poláka a 300 metrů jako Memoriál Oldřicha Lišky. Soutěže se dnes zúčastnili plavci z České republiky, Slovenska, Polska, Německa, Británie, Rakouska, USA a Ruska.

První vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě se konalo v roce 1923

Mezi aktivními účastníky dnes bylo několik přemožitelů kanálu La Manche včetně Abhejali Bernardové, která kanál pokořila v rámci unikátního ultratriatlonu – po přeplavání úžiny pokračovala jízdou na kole do Chebu a odtamtud do Prahy běžela. Bernardová navíc předloni úspěšně dokončila takzvanou Oceans Seven – náročnou výzvu pro dálkové plavce, jejíž splnění zahrnuje překonání sedmi průlivů na sedmi kontinentech.

Z letošních přemožitelů kanálu La Manche dnes v Praze plavali Kristýna Dyková, Michal Štengl nebo slovenský plavec Richard Nyáry. Přemožitelkou kanálu je i vítězná Lenka Štěrbová, která trasu z Anglie do Francie uplavala ve svých 16 letech jako nejmladší Češka. Dívčí štafeta z plaveckého klubu Říčany nemohla v době lockdownu trénovat v bazénu, dívky začaly tedy plavat více venku, kanál poté také přeplavaly a dosáhly českého štafetového rekordu. Dnes se také ponořily do studené Vltavy.

První vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě, tehdy pod vedením samotného Alfreda Nikodéma, se konalo v roce 1923. Za první ročník pod názvem Memoriál Alfreda Nikodéma se považuje akce z roku 1947. Otužilci si dnes připomněli, že letos 30. července uplynulo 50 let od zásadního milníku, kdy v roce 1971 František Venclovský jako první Čechoslovák překonal kanál La Manche.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Josef Stolín

Štítky kondice, otužilci, Vltava, Praha, Slovanský ostrov, plavec, soutěž, Lamanšský průliv, Lenka Štěrbová, Abhejali Bernardová, František Venclovský, Tomáš Prokop

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

V Praze proběhla největší otužilecká akce. Ve Vltavě plavalo 360 lidí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.