čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

Před 85 lety se narodil Václav Havel, první český prezident i výrazná postava československého disentu

Přesně před 85 lety, 5. října 1936, se v Praze narodil poslední československý a první český prezident. Václav Havel vstoupil do povědomí lidí již v 60. letech 20. století, a to díky svému působení v divadle. Během normalizace pak patřil k nejvýraznějším představitelům československého disentu. Po listopadu 1989 se stal vrcholným politikem. Havlovo jméno vždy vyvolávalo silné emoce a zatímco ve světě na něj jako na básníka, dramatika či spisovatele vzpomínají většinou s obdivem, názory na jeho působení v české politice se různí. Pojďte si spolu s Drbnou připomenout Havlovy vzestupy, ale také pády, a nahlédnout tak pod pokličku osudů tohoto výjimečného představitele československé a později české nejen politické scény.

Jevištní technik i dramaturg

Václav Havel se narodil v Praze jako starší ze dvou synů do rodiny známého pražského podnikatele Václava M. Havla a jeho manželky Boženy. Václav Havel byl vnukem československého diplomata Huga Vavrečky i stavitele paláce Lucerna Vácslava Havla. Jeho strýcem pak byl zakladatel AB Barrandov Miloš Havel a mladším bratrem Ivan M. Havel.

Po únoru 1948 Havlův rodinný původ výrazně ovlivnil jeho osud, když se Havel směl vyučit jen chemickým laborantem. Kulturní rodinná tradice přesto Havla orientovala k humanistickým hodnotám české kultury. Po návratu z vojenské základní služby pracoval nejdříve jako jevištní technik, a to nejprve v Divadle ABC a od roku 1960 v Divadle Na zábradlí. Postupem času se vypracoval na dramaturga  i díky dálkovému studiu na Divadelní fakultě Akademie múzických umění.

Autorsky spolupracoval na několika představeních a působil jako asistent Alfréda Radoka v Městských divadlech pražských. Nakonec se prosadil jako dramatik, první hry psal pro domovské Divadlo Na zábradlí (Vyrozumění či Ztížená možnost soustředění). Po nástupu normalizace Havel uplatnil svá dramata v zahraničí, na česká jeviště se Žebrácká opera (1972), Audience (1975) nebo Largo desolato (1984) dostaly v hojné míře až po listopadu 1989.

Václav Havel vstoupil do literárního života ve svých devatenácti letech v roce 1955. V tomto roce poprvé publikoval v časopise Květen, v roce 1964 vydal jak první verzi básnické sbírky Antikódy, obsahující experimentální poezii, tak studii o Josefu Čapkovi, kterou napsal spolu s Věrou Ptáčkovou. Jako první Havlova hra se na jeviště dostala Zahradní slavnost, a to v prosince 1963.

Ve vězení strávil dohromady téměř pět let

Ve veřejné diskusi byl Havlův hlas slyšet již na konci 60. let, kdy se podílel na protiokupačním vysílání rozhlasu v roce 1968 a od 70. let se Havel zařadil mezi nejvýraznější postavy disentu. Václav Havel byl několikrát ve vězení, a to celkem na téměř pět let. Ve vězení prodělal těžký zápal plic, což natrvalo ovlivnilo jeho zdraví. Kvůli nádoru mu už jako prezdientovi v roce 1996 lékaři odebrali část plíce. Postihlo jej také prasknutí tlustého střeva a dramatická operace na dovolené v Innsbrucku na jaře 1998.

Havel měl nejsilnější vliv na domácí politiku v prvním období po listopadu 1989. V té době se také mohl opřít o přízeň výrazné většiny obyvatel. Velkého uznání se mu dostávalo v zahraničí, opakovaně byl navržen na Nobelovu cenu za mír, síla jeho osobnosti napomohla vstupu ČR do NATO.

Havel = Čech

Prezident Havel učinil český národ hrdým. Pro mnoho lidí na celém světě znamená slovo Havel a Čech jedno a totéž. Havel položil Prahu a Českou republiku na mapu doby po studené válce,“ prohlásila o něm bývalá americká ministryně zahraničních věcí a česká rodačka Madeleine Albrightová.

Do prezidentského úřadu byl tak poprvé zvolen hned v prosinci 1989, kdy byl parlament stále ještě ovládán komunisty. Podruhé to bylo v červenci 1990. O dva roky později, kdy bylo zřejmé, že společný stát zanikne, Havel z funkce prezidenta odstoupil. Ani jeho velká autorita nic nezměnila na vleklých diskusích o státoprávním uspořádání a následném rozpadu Československa.

V lednu 1993 se po vzniku samostatné České republiky stal jejím prvním prezidentem a na další pětileté období jej parlament zvolil v roce 1998. V úřadu prezidenta Havel zboural mnohá dosavadní tabu, jeho koncept takzvané nepolitické politiky měl však také řadu kritiků.

Pražský hrad otevřel veřejnosti i světu

V úřadu prezidenta, který Václav Havel zastával dvanáct let, zboural mnohá dosavadní tabu. Pražský hrad po nástupu do funkce změnil k nepoznání, otevřel ho veřejnosti i světu a vrátil mu ztracenou důležitost. Zatímco v zahraničí byl ikonou boje za svobodu a demokracii, v České republice jeho popularita v době jeho prezidentování spíše klesala.

Jeho koncept takzvané nepolitické politiky měl řadu kritiků, kritizován byl i za příliš „měkký“ postoj k bývalým komunistům a také za rozsáhlou amnestii vězňů odsouzených za bývalého režimu, kterou vyhlásil v prosinci 1989 krátce poté, co vystřídal Gustáva Husáka.

Zatímco je jeho působení na domácí politické scéně vnímáno nejednoznačně, v zahraničí je nejznámějším českým politikem polistopadového období. Havlovou snahou bylo vždy zajistit návrat České republiky mezi západní demokratické země a především ji začlenit do Evropské unie a Severoatlantické aliance.

Díky projevu v americkém Kongresu si vysloužil aplaus

Sám Václav Havel se také ve velkém zasloužil o propagaci země, k čemuž sloužily mimo jiné jeho časté mediálně sledované cesty. Ta nejslavnější byla zřejmě první návštěva Spojených států v únoru 1990. Uskutečnila se necelé dva měsíce po Havlově zvolení. Jeho projev v Kongresu 21. února si tehdy vysloužil aplaus na otevřené scéně.

Václav Havel se již v roce 1956 seznámil s Olgou Šplíchalovou. Ačkoliv oba pocházeli z odlišného rodinného prostředí, brzy se velmi sblížili. Po osmileté známosti se v roce 1964 vzali. Od té doby provázela Olga Havlová svého manžela nejtěžšími životními zkouškami. Václav Havel o ní později často hovořil jako o své nepostradatelné životní opoře.

Olga Havlová, odvážná žena vždy připravená pomáhat lidem, zemřela před 25 lety

Olgu Havlovou, manželku prvního českého prezidenta, si přátelé pamatují jako přísnou a odvážnou ženu, která byla vždy připravená pomoci. Pocházela ze Žižkova a byla o pár let starší než Václav. Manželovi byla velkou oporou v těžkých dobách. Po...

Olga Havlová se po boku hlavy státu věnovala především charitativní činnosti. Inspirována prací ve Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, založila v roce 1990 Výbor dobré vůle, jehož činnost se zaměřila na pomoc tělesně a mentálně postiženým. V lednu 1996 však po těžké nemoci zemřela. O rok později se Havel oženil s herečkou Dagmar Veškrnovou.

Havlovu poprezidentskému období dominovala lidská práva, kdy opakovaně podpořil kubánskou opozici, disidenty v Bělorusku nebo se angažoval kolem situace v Barmě, Tibetu či Severní Koreji. Několikrát vyjádřil své obavy také o osud demokracie v Rusku.

Jako dramatik se poté Václav Havel znovu připomněl v roce 2008, kdy měla premiéru jeho nová hra Odcházení. Později se věnoval projektu své prezidentské knihovny a natočil film podle své poslední hry, který měl premiéru v březnu 2011. Zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku.

Hodnocení článku je 36 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jiří Jiroutek, CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Štítky Václav Havel, Havel, výročí, prezident

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.