V koupališti Hostivař hygienici naměřili masový výskyt sinic. Zelená je i voda v nádrži Džbán

Autoři | Foto

Ve vodě v pražském koupališti Hostivař naměřili hygienici v pondělí masový výskyt sinic. Zelená a ke koupání nevhodná je nyní voda i v nádrži Džbán. Osvěžovat by se tam podle pražských hygieniků neměli zejména alergici, děti, těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem. Sinice jim totiž mohou způsobit vyrážky, zarudlé oči, rýmu i dýchací obtíže. Zdraví ohrožující bakterie jsou i v rybníce Šeberák. Vyplývá to z aktuálních informací na webu pražské hygienické stanice, jejíž pracovníci v metropoli dlouhodobě monitorují sedm přírodních koupališť.

V přehradní nádrži na potoce Botiči v Hostivaři se sinice objevují každoročně. Letos byla voda v této největší vodní ploše v Praze nejméně od května zakalená, od konce července tu hygienici kvůli sinicím koupání nedoporučují. Voda v nádrži Džbán na Litovickém potoce je od pondělí zbarvená do zelena tzv. vodním květem. Ten vytváří přemnožené sinice, které se shlukují do kašovité hmoty u hladiny. Přitom do poloviny července byla v nádrži o výměře 18 hektarů voda bez závad.

Zdraví ohrožující bakterie se letos objevily i v rybníce Šeberák na okraji Kunratic. V tomto roce je tu analyzované vzorky vody prvně odhalily v polovině července, v témže období jako loni. Voda v rybníce, který hlavní město koupilo od soukromého vlastníka v roce 2017, nicméně vykazuje lepší vlastnosti než v minulých letech. Například v letech 2017 a 2018 tu hygienici vyhlásili zákaz koupání, který trval podstatnou část letní sezony. V roce 2019 nechalo hlavní město Šeberák odbahnit a rekonstruovat, což mělo vliv na kvalitu vody v desetihektarovém rybníce. Opravy se týkaly výpustného zařízení a hráze.

Voda nejvyšší jakosti je v rybníku Motol a v nádrži Divoká Šárka v údolí Šáreckého potoka. Zhoršená kvalita vody je v biotopu Lhotka v Praze 4, jak hygienici konstatovali na začátku srpna. Voda v tomto biotopu je tak nyní podle hygieniků pro vnímavé jedince ke koupání nevhodná. Naopak se v tomto týdnu zlepšila kvalita vody v koupališti s přírodním čištěním vody v Radotíně, jehož zřizovatelem je městská část Praha 16. V obou případech byl důvodem hygieniků k udělení horší známky výskyt mikrobů ve vodě.

Pražské venkovní bazény a koupaliště mají letos podle vyjádření provozovatelů problémy s nízkou návštěvností. Týká se to třeba Hostivařské přehrady, jak uvedla koordinátorka provozu Petra Laňková. Podíl na tom podle ní má zejména nestálé počasí a opatření spojená s pandemií covidu-19. Podobně se vyjádřili i vedoucí provozu koupaliště Džbán Miloš Paprocký a provozovatel koupaliště v Motole Milan Kirlík.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky koupaliště, rekreace, zdraví, Džbán, Hostivař, Praha, nádrž, rybník, Šeberák, Krajská hygienická stanice, Botič, Motol, Džbán (geomorfologický celek)

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.