neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Terasa Rudolfina bude přístupná veřejnosti. Česká filharmonie představila návrh, jak bude vypadat

Česká filharmonie má záměr otevřít střešní terasu svého sídla v pražském Rudolfinu veřejnosti. Pomoci financovat jí tento projekt má sponzor. ČTK o tom informovali zástupci filharmonie a sponzora. Ministerstvo kultury, které je zřizovatelem České filharmonie, na dotaz ČTK uvedlo, že se na financování projektu nepodílí. Česká filharmonie také představila nové úpravy terasy Rudolfina.

Rudolfinum navrhli architekti Josef Schulz a Josef Zítek a poprvé bylo otevřeno v roce 1885. Od roku 1896 je hlavním sídlem České filharmonie. S úvahami o úpravách terasy budovy přišel před několika lety jazzman Rudy Linka, který zmiňoval, že by rád vybudoval na střeše budovy prosklený jazzový klub.

Větší bezpečnost a lepší přístupnost terasy

Tato realizace vychází z potenciálu využití vícezdrojového financování kulturních organizací, respektive využití fundraisingových nástrojů a sponzorských aktivit. Na předmětné realizaci se ministerstvo z hlediska finančních prostředků nepodílí a je řešena v rozsahu kompetencí příslušné organizace,“ sdělil ČTK tiskový odbor MK.

Cílem úprav terasy má být zajistit větší bezpečnost a lepší přístupnost terasy, díky čemuž se tento prostor bude moci otevřít veřejnosti. Střešní terasu zdobí 16 soch hudebních skladatelů. Přestože je dobře viditelná i z úrovně parteru Rudolfina, zůstávala doposud většině návštěvníků utajena. Přístupu brání úzké vstupní dveře, nerovný povrch a nedostatečná bezpečnostní opatření.

Projekt iniciovala společnost Arcona Capital, nezávislý správce nemovitostních fondů, která je sponzorem České filharmonie. Plán zahrnuje stavební úpravy vedoucí k usnadnění přístupnosti, vyrovnání úrovně dláždění, obnově podlahových povrchů a instalaci moderních bezpečnostních prvků. Zajištění služeb, jako jsou přívod vody, kanalizace, energie, osvětlení či výtah umožňující bezbariérový přístup z přízemí, dovolí komplexní využití prostoru o rozloze 850 metrů čtverečních pro veřejné i soukromé akce.

Rekonstrukce již má stavební povolení

Projekt rekonstrukce terasy už podle autorů má stavební povolení, veškeré související náklady dosud hradí společnost Arcona Capital. Později v tomto roce začne fundraisingová kampaň, jejímž cílem bude pro projekt získat dalších 23 milionů korun.

Sama historie Rudolfina dokazuje, že idea dárcovství má v naší zemi dlouholetou tradici. Budova byla před 136 lety věnována českému národu Českou spořitelnou a od počátku je zasvěcena umění. Během pandemie jsme byli svědky toho, že je dárcovská tradice stále živá. Mnoho držitelů abonmá například věnovalo své lístky České filharmonii s cílem pomoci orchestru v těžkých časech,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto praha.eu

Štítky ČR, hudba, památky, stavby, Rudolfinum, vizualizace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.