čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Aplikace Záchranka oslavila 5. narozeniny, začala jako bakalářská práce. Pomohla 64 tisícům lidí

Včera to bylo přesně pět let, co spatřila světlo světa užitečná aplikace Záchranka. Na jejím vývoji a vylepšení se podílí řada odborníků. Do svých mobilních telefonů si ji nainstalovalo už 1,5 milionů lidí.

Aplikace Záchranka získala v roce 2019 cenu České televize – Křišťálovou lupu v kategorii Veřejně prospěšná služba. Ve stejném roce ji ocenila i Unie pacientů ČR.

K narozeninám si přejeme, ať nás nikdy nepotřebujete, ale zároveň také to, aby každý člověk v nouzi věděl, že se na nás může spolehnout, tak jako více než 64 000 z vás, jimž aplikace pomohla,“ zveřejnila včera Aplikace Záchranka na svém facebookovém profilu.

Za pět let svého fungování dokázala Aplikace Záchranka překonat hranici 1,5 milionu uživatelů. Každý den volá o pomoc z této „vychytávky" na 60 lidí v nouzi a od roku 2016 bylo takových volání přes 64 tisíc.

První pomoc může člověku zachránit život. Umíte ji však správně poskytnout?

První pomoc je definována jako soubor opatření a úkonů, které slouží k omezení následků úrazu či nemoci do doby poskytnutí odborné pomoci. Jinými slovy se jedná o okamžitou pomoc poskytnutou člověku před jeho kontaktem s profesionální péčí....

Jak to celé vlastně začalo?

Aplikace Záchranka začala jako bakalářská práce Filipa Maleňáka při studiu biomedicínské techniky na VUT v Brně. Chtěl dělat něco přínosného a smysluplného, a když se ve firmě, kde pracuje jeho otec a která tvoří informační systémy pro záchranky, dozvěděl o tehdy nejpalčivějším problému práce záchranáře – totiž lokalizaci volajícího na tísňovou linku 155, řekl si, že právě tam by mohla být jeho úloha.

Záchranáři v té době měli pouze informace, kde se asi mobilní telefon volajícího nachází. A to v rozmezí jednotek metrů až po desítky kilometrů. Nepřesnost tedy byla obrovská. A tak se pustil do práce a výsledkem byla aplikace, která uměla lokalizovat člověka s přesností na metry a poslat prostřednictvím SMS či datové zprávy na linku 155 GPS volajícího. Takto jednoduchá už ale aplikace Záchranka dávno není, přestože základní a původní smysl zůstal zachován, proměnila se, je sofistikovanější, stala se efektivním pomocníkem v telefonu, který chrání zdraví svého uživatele. 

Rozpozná i pobyt v horské oblasti 

Od roku 2018 aplikace Záchranka ve spolupráci s Horskou službou funguje následovně – po stisku nouzového tlačítka aplikace podle GPS sama rozpozná, že se volající nachází v horské oblasti, a kromě zdravotnické záchranné služby kontaktuje také zasahující posádku Horské služby. Té předá avízo s přesnou polohou volajícího, stavem baterie telefonu a dalšími údaji, jež si volající vyplnili ve svém uživatelském profilu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Lenka Dvořáková

Štítky Záchranka, aplikace, mobil, pomoc, zdraví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.