neděle 18. dubna 2021 Valérie

Praha dostala darem 90 tisíc respirátorů a roušek. Bude je rozdávat lidem v sociální nouzi

Praha bude zdarma rozdávat respirátory nebo chirurgické roušky lidem v sociální nouzi a lidem bez přístřeší. Ochranné pomůcky budou moci od svých radnic získat rovněž obyvatelé Prahy 10 a Prahy 7, i v tomto případě je služba určena hlavně lidem ve finanční tísni. Informovali o tom zástupci radnic. Arcidiecézní charita Praha vyhlásila sbírku respirátorů pro potřebné. Kroky jsou reakcí na rozhodnutí vlády, podle kterého bude od půlnoci z pondělí na úterý v obchodech či MHD nutné mít nasazený respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky.

Praha dostala darem 90 tisíc respirátorů a 90 tisíc roušek

„V tomto týdnu jsme dostali jako město darem od soukromého dárce 90 tisíc respirátorů a 90 tisíc chirurgických roušek. Všechny tyto ochranné pomůcky poskytneme Pražanům v sociální nouzi," sdělila radní města Milena Johnová (Praha Sobě). Lidé budou roušky a respirátory dostávat na základě doporučení svých sociálních pracovníků prostřednictvím Potravinové banky. Město je připraveno zajistit v případě potřeby další respirátory a roušky.

Lidem bez domova už od jara distribuují ochranné pomůcky sociální pracovníci terénních týmů. Praha nově zajistí respirátory také pro klienty pobytových služeb včetně zimních humanitárních ubytoven. „Doufám, že ministerstvo práce a sociálních věcí vypíše grantový program na zajištění nákladů na materiální pomoc lidem bez domova, kteří nemají peníze na pořízení povinných ochranných pomůcek," dodala Johnová.

Podívejte se na místa, kde pražští lidé bez domova tráví mrazivé noci

Noční teploty v minulých dnech klesaly i k mínus osmnácti stupňům Celsia, ani přes den rtuť v teploměrech nevystoupila nad nulu. Toto počasí je nebezpečné zejména pro lidi bez domova, kterých je v Praze asi 3500. Kde pražští lidé bez domova tráví...

Respirátory zdarma pro obyvatele Prahy 7 a Prahy 10

Mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník uvedl, že respirátory jsou určeny všem obyvatelům městské části, kteří jsou ve finanční tísni, nebo ochranné prostředky nedokážou sehnat v obchodech blízko svého bydliště. Lidé si budou moci pomůcky vyzvednout v infocentru radnice ve Vršovické ulici v pondělí a úterý od 08:00 do 17:30.

Podobný krok plánuje Praha 7. Její starosta Jan Čižinský (Praha Sobě) na facebooku uvedl, že respirátory si budou moci lidé vyzvednout v pondělí a úterý mezi 08:00 a 12:00 na radnici městské části v ulici U Průhonu. Stejně jako v Praze 10 i tam budou pomůcky určeny lidem ve finanční nouzi, případně za dobrovolný příspěvek i těm, kteří je v obchodech neseženou.

Sbírka pro potřebné a dostatek zásob v lékárnách

Arcidiecézní charita Praha vyhlásila sbírku respirátorů pro potřebné. „Lidi s nižšími příjmy - seniory, rodiny s dětmi, samoživitele a lidi s postižením - chceme podpořit v tom, aby se mohli chránit před nákazou koronaviru v souladu s aktuálními nařízeními," uvedl ředitel charity Jaroslav Němec. Lidé mohou respirátory darovat na jednom z deseti sběrných míst, nebo přispět na jejich nákup na účet 749986/5500, variabilní symbol 1920.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes po mimořádném jednání vlády řekl, že zpřísnění úrovně ochrany vláda nařídí v pondělí a bude se týkat obchodů, veřejné dopravy, nemocnic a dalších míst, která budou v mimořádném opatření vypsána. Důvodem je podle něj horší epidemická situace se šířením britské mutace. Lékárny ihned po ministrově vyjádření zaznamenaly prudký nárůst poptávky po respirátorech, zásob mají dost.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky koronavirus, vláda, Praha, respirátory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.