Počasí dnes9 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

O 250 tisíc lidí více. V Praze dlouhodobě žije přes 1,5 milionu lidí

Hlavní město na základě sběru dat z posledních tří let zjišťuje, že se na jeho území reálně pohybuje až o čtvrt milionu lidí více, než je jich evidováno podle Českého statistického úřadu (ČSÚ). To má však také vliv na růst nároků na městskou infrastrukturu a rozpočet. Přitom rozpočtové určení daní tuto skutečnost nezohledňuje a Praha tak přichází o značné finanční prostředky.

O čtvrt milionu více, než je trvalo přihlášeno

Metropole již tři roky zadává odborné společnosti zpracování průběžné analýzy počtu přítomných obyvatel v Praze, které jsou připravené na základě využití anonymizovaných geodemografických dat mobilních operátorů. Informace jsou k dispozici za devět vybraných měsíců z průběhu let 2018, 2019 a 2020.

V důsledku toho, že v Praze žije reálně o čtvrt milionu obyvatel více, lze odhadovat, že jen deficit příjmů rozpočtu Prahy se pohybuje v rozmezí 8 až 10 miliard korun ročně.

V Praze žije o čtvrt milionu lidí víc, než je trvale přihlášeno. Vláda by to proto měla zohlednit v rozpočtovém určení daní. Protože jinak přicházíme o 8 až 10 miliard korun ročně. Kdybychom v Praze tyto peníze měli k dispozici, mohli bychom například stavět nové byty, které tady tak zoufale chybí,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib.

Podle dat na území Prahy dloudobě žije zhruba 1 570 000 obyvatel. Zajímavostí je, že i v roce 2020, který byl ovlivněn pandemií koronaviru, takto ověřený počet Pražanů neklesal, ale mírně vzrostl. Počet dloouhodobě žijících osob v Praze tak od února 2018 do září 2020 stoupl o přibližně 30 tisíc. Podle evidence ČSÚ ke konci září 2020 bylo k trvalému pobytu v Praze přihlášeno pouze asi 1 330 000 obyvatel.

Dle těchto v čase ověřených údajů je třeba skutečně začít nahlížet na reálný počet obyvatel Prahy na úrovni 1,57 milionu obyvatel, tedy o 240 tisíc více než eviduje Český statistický úřad. To je klíčové ze všech pohledů – nejen z hlediska rozvoje a dostupnosti bydlení, ale také z hlediska rozpočtu města a všech nákladů, které jsou s takovým reálným počtem obyvatel spojeny," dodává náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček.

Reálné finanční příjmy města by měly odpovídat reálnému počtu obyvatel. Současný systém rozpočtového určení daní nijak nezohledňuje, že se Praha na svém území stará ještě o další město, které se svojí populací blíží velikosti Ostravy,“ doplňuje náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek.

V čase pandemie se výrazně snížil počet osob, které v Praze nocovaly

Data z roku 2020 (podrobné údaje za únor, duben a září roku 2020) ukazují, jak se pandemie projevila na dynamice pohybu obyvatel v Praze. Kromě útlumu mezinárodního i tuzemského cestování je také patrný výrazný pokles v počtu těch, kteří pravidelně či velmi často do Prahy dojíždějí za prací nebo třeba do škol.

V čase pandemie koronaviru se významně snížil počet osob, které v Praze nocovaly především z turistického či pracovního důvodu.

V dubnu 2019 přespávalo každý všední den v Praze téměř 200 tisíc návštěvníků. V dubnu 2020 bylo takových přenocování jen kolem 80 tisíc.

K tomu v dubnu 2019 přijíždělo každý všední den v průměru kolem 240 tisíc dalších osob během dne a v dubnu roku 2020 to bylo jen kolem 80 tisíc lidí. I přesto je vidět, že se dynamika pohybu v Praze zcela nezastavila a v posledním dubnovém týdnu byl patrný postupný nárůst přijíždějících po prvním uvolnění nejzásadnějších omezení.

V září roku 2020 byl však znovu patrný postupný pokles dynamiky všech přijíždějících obyvatel. Na konci září dorazilo do Prahy každý všední den přibližně o 150 tisíc obyvatel méně než rok předtím ve stejném období. Z dat z února 2020, tedy ještě v době před pandemickou krizí, je patrný efekt jarních prázdnin, kdy o přibližně 80 tisíc obyvatel narostl počet takzvaných rezidentů na cestách.

Zajímavý je i podrobnější pohled na jednotlivé městské části, kdy se například mezi letošním únorem a dubnem dramaticky snížil počet lidí pohybujících se v centrální části města. Přestože byl v září 2020 patrný návrat k vyšším číslům, rozdíl je stále zřejmý, a to především z důvodu chybějících zahraničních turistů.

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Luxík

Štítky Praha, obyvatelé, společnost, statistika, Český statistický úřad, rozpočet, pandemie covidu-19, všední den, Zdeněk Hřib, Petr Hlaváček, Pavel Vyhnánek, jarní prázdniny, Ostrava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Roman Dokoupil

No jo, množí se to jako králíci .. chtělo by to plošnou deratizaci :D

Sobota, 30. ledna 2021, 21:58Odpovědět

O 250 tisíc lidí více. V Praze dlouhodobě žije přes 1,5 milionu lidí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.