Režisér František Filip, který zemřel ve věku 90 let, byl legendou české televizní tvorby. Natočil stovky úspěšných televizních pořadů a divácky oblíbené napříč generacemi jsou jeho seriály jako například F. L. Věk, Chalupáři nebo Cirkus Humberto. Z filmů, které Filip natočil, patří k nejpopulárnějším Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem či Ikarův pád, v němž exceloval Vladimír Menšík.
Filip byl neuvěřitelně plodný režisér. Jen televizních filmů lze u jeho jména v Česko-Slovenské filmové databázi (ČSFD) napočítat přes 100 a seriálů přes 20. Točil i na Barrandově a v neposlední řadě byl uznávaným autorem adaptací dramatických a prozaických předloh domácí a světové klasiky pro televizní obrazovky. Celkem natočil kolem 600 dramatických, hudebních a zábavných televizních pořadů.
Televizní seriály z jeho dílny byly většinou divácky velmi oblíbené. Tvořil je s věhlasnými scénáristy, jako jsou Jiří Hubač, Otto Zelenka, Václav Pavel Borovička, Oldřich Daněk a Jaroslav Dietl a obsazoval českými hereckými hvězdami. Jejich zlatou éru zahájil v 60. letech Třemi chlapy v chalupě, kterým ještě předcházel loutkový Ferda Mravenec. Pokračoval seriály Eliška a její rod, Sňatky z rozumu, F. L. Věk nebo Chalupáři.
V 80. letech na jejich ohlas Filip navázal mimo jiné v seriálech Dnes v jednom domě, Dobrá voda, Zlá krev či Cirkus Humberto, v letech 90. natočil například Náhrdelník. Naposledy své režisérské umění divákům předvedl v cyklech Nadměrné maličkosti a 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem nebo v komedii Tři dámy s pistolí (2004).
Z filmů, které Filip natočil, patří k nejpopulárnějším Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a Jaroslavou Adamovou či Ikarův pád, v němž exceloval Vladimír Menšík, a navazující Tažní ptáci či Nezralé maliny. Mimo jiné je také autorem přepisů opery Prodaná nevěsta a operety Netopýr.
Většina Filipových seriálů i řada filmů je dodnes v televizi s úspěchem reprizována. Patří k nim například komediální Chalupáři o střetu městského a venkovského životního stylu, kterým vévodí zejména herecké výkony komediálního tria Jiří Sovák, Josef Kemr a Jiřina Bohdalová, Sňatky z rozumu a Zlá krev podle románů Vladimíra Neffa či obrozenecký F. L. Věk, který ovšem mohl začít být populární až po změně režimu, neboť jej komunisti zakázali.
Mnohdy natočil také velmi náročné a nákladné projekty. Například v seriálu Cirkus Humberto, jehož děj se odehrává v nejrůznějších koutech Evropy, v Rusku, Persii a v Cařihradě, účinkovalo více než sto hlavních herců, několik tisíc komparsistů, špička českých i světových artistů, drezérů a zvířat.
Filip se narodil 26. prosince 1930 v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo a studovat na FAMU začal až jako dvacetiletý v roce 1950. Jeho prvním ročníkovým snímkem byl dokument Ústřední loutkové divadlo.
O čtyřicet let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předal mnoha studentům režie.
Za své dílo získal řadu cen, například v roce 1994 byl prvním, kdo byl uveden do Dvorany slávy tehdejší televizní ankety popularity Týtý. V roce 2017 mu byla udělena Cena Thálie za šíření divadelního umění v televizi. Již v roce 2011 například převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.