Pražský primátor Zdeněk Hřib spustil druhý ročník Pražského inovačního maratonu. Ten má za cíl zlepšit život občanů v hlavním městě. Soutěž je určena všem, kteří během následujících čtyř měsíců představí řešení některé z pražských výzev. Nejlepší projekty se mohou těšit na finanční ocenění a rovněž získají pomoc s realizací nápadu. Projekt #NakopniPrahu se inspiruje moderními inovačními postupy, které uplatňují světové metropole i soukromé společnosti.
Cílem projektu je vymyslet a rozvinout porjekty, které pomocí technologie nebo inovativních řešení zlepší život Pražanů a které se zároveň mohou rychle realizovat.
Pražský inovační maraton je inspirován konceptem tzv. hackathonů. Zde mladí inovátoři během jednoho až dvou dnů vyvinou apolikaci či naleznou nějaké inovativní řešení problému.
„Druhý ročník projektu #NakopniPrahu navazuje na loňskou úspěšnou akci, do které se nám přihlásilo 42 týmů. Vyhrál projekt Superhero Senior, který podporuje sociální vazby a intelektuální činnost seniorů,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib. „Výzvy letošního ročníku reagují na aktuální situaci v hlavním městě, jako je zdraví obyvatel, doprava či turistika. Věříme, že podobně jako loni se nám přihlásí zajímavé projekty, které konkrétním způsobem přispějí k zlepšení kvality života Pražanů,“ dodává primátor.
Jelikož městské inovace často vyžadují komplexní a relativně náročná řešení, potrvá tato akce čtyři měíce, během kterých budou týmu pod vedením mentorů pracovat na prototypu svého řešení či služby pro metropoli. Do projektu se mohu přihlásit dvou až pětičlenné týmy, které si zvolí jednu z tematických výzev.
Této akce se opět bude účastni i městská společnost OICT. „Rok 2020 s sebou přinesl celou řadu výzev spojených zejména s epidemií. Osobně jsem velice zvědav, zda a jakým způsobem se tato nová situace promítne i do projektů, které se letošního ročníku účastní. V každém případě jsme připraveni ty nejúspěšnější projekty ve spolupráci s hlavním městem Prahou dále rozvíjet,“ dodává Matej Šandor, místopředseda představenstva OICT, který se jako mentor a porotce Nakopni Prahu účastnil.
Tematické výzvy pro inovátory jsou rozděleny celkem do osmi kategorií. Do výzvy Zdraví se mohou hlásit projekty, které mají zlepšit zdravotnictví na území hlavního města. V Životním prostředí se zase budou představovat řešení, jak pečovat o zeleň, jak komunitně pěstovat potraviny či jak zeleň využít pro posílení duševního zdraví. Třetí kategorií je Energetika, do které se mohou hlásit projekty, které sníží energetickou náročnost budov v Praze či které pomohu ušetřit energii v městských budovách. Čtvrtá kategorie nese jméno Bezpečnost/doprava a zabývat se bude chytrými aplikacemi, které mohou pomoct zlepšit dopravní situaci v Praze.
Pátá kategorie s názvem Komunity bude sdružovat projekty, které vytvářejí a posilují sousedské a komunitní vztahy. Udržitelný turismus/kultura je názvem šesté kategorie, která má pomoc s aktuální situací v pohostinství, hotelnictví či v klutuře. Do výzvy Vzdělávání/školství se mohu hlási projekty, které pomohou učitelům a žákům s on-line výukou. Poslední kategorií jsou Data, která má za cíl přijít s řešením, která navrhují městu využít obrovská data, která generuje.
Vybrané týmy představí své nápady 9. dubna na semifinále. Poté budou za pomoci mentorů a odborníků pracovat na prototypu řešení, které odprezentují 21. května na slavnostním finále. Vítězná řešení získají finanční podporu v celkové výši 100 tisíc korun a pomoc s realizací vzniklého nápadu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.