Počasí dnes2 °C, zítra4 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Češi vyvinuli software na odhalování fake news. Zájem o něj registrují z řady zemí

„Známá byla na testech, nevydržela čekat ve frontě a šla domů, přesto dostala na mobil zprávu, že je pozitivní na koronavirus...“ Nějak takto vypadá v poslední době snad nejrozšířenější falešná zpráva šířící se sociálními sítěmi i ústním předáváním. Podobné dezinformace, zvané také fake news, mají jediný účel – zasít v příjemcích nejistotu, paniku a chaos. Rychleji a spolehlivěji odhalovat tzv. fake news nyní pomůže umělá inteligence z dílny českých vývojářů Cogniware. A to nejenom v Česku.

Je těžké rozlišit, co je pravda a co je lež

V této době se těžko rozlišuje, co je pravda a co lež. Dezinformace se staly běžným nástrojem v boji o veřejné mínění, které může mít citelné dopady pro samotné fungování státu. Systém, který vyvíjíme, může státům výrazně pomoci. Odhalování fake news se totiž stává otázkou národní bezpečnosti,“ říká majitel české společnosti Cogniware Ján Račko, která software odhalující podvodníky vyvíjí.

Uplatnění najde software především ve státních složkách, které dezinformace odhalují. Podle tvůrců systému se dezinfomace šíří nejlépe na sociálních sítích, kde se během okamžiku dostanou k desítkám tisíc uživatelů, a sledování autorů fake news je tak poměrně složité.

Systém se učí, co mají fake news společné

Systém od Cogniware monitoruje příspěvky a na základě pochopení obsahu zprávy, sociálních interakcí a dalších událostí na fake news zavčas upozorní. Umělá inteligence Cogniwaru navíc neověřuje fakta, nepracuje s žádným encyklopedickým seznamem. Systém fungující na bázi neuronových sítí se postupně učí a soustředí na to, co mají fake news společné. Například slovní obraty a spojení. „Dezinformace mají často podobné znaky. Může to být forma textu nebo je mohou mít na svědomí „známé firmy“ mezi autory. Těch faktorů je celá řada. Náš systém je ale dokáže rozpoznat a na konci procesu vypočítat „skóre“, podle kterého určí, s jakou pravděpodobností se jedná o fake news,“ vysvětluje obchodní ředitel Cogniware Walter Pavliš.

Ne vždy je to jednoduché. Taktiky dezinformátorů nejsou vždy stejné, podle expertů se postupy liší například ve zdravotnictví nebo v politice. Umělá inteligence se ale dokáže „učit“, a odhalovat tak falešné zprávy spolehlivě. „Systém se nejprve musí „vytrénovat“ na řadě případů, od pravdivých zpráv po nepravdivé. Dobře nastavený pak odhalí fake news v přibližně 80 procentech případů, s dalším učením se jen zpřesňuje. V dnešní záplavě všemožných zpráv a informací je velmi užitečné už to, že nástroj umí vyfiltrovat zprávy, které jsou podezřelé,“ popisuje Tomáš Tunega z Cogniware, který je odpovědný za realizace projektů na Středním východě, odkud společnost mimo jiné dostává nabídky na spolupráci.

Rychlejší odhalení a vyvrácení falešné zprávy

Do budoucna by tak díky software mohly státní instituce mnohem rychleji odhalovat a vyvracet falešné zprávy, a tím utnout jejich šíření už v samém zárodku. „V dnešní době musí praktičtí lékaři napínat všechny síly, aby zajistili kontinuální péči o své obvyklé pacienty a o ty, co se nakazili koronavirem. Všemožné mýty o neexistenci viru nebo čipování nám práci pouze komplikují. Musíme je pak vysvětlovat v ordinacích. Navíc podrývají důvěru ve zdravotnictví, která je zvlášť v současné době tak důležitá. Cokoliv, co pomůže tyto falešné zprávy odhalovat proto vítáme,“ uzavírá předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky fake news, software, falešné zprávy, umělá inteligence, Česko, Cogniware, s.r.o., Střední východ

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Češi vyvinuli software na odhalování fake news. Zájem o něj registrují z řady zemí  |  Společnost  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.